Dubaj 14. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Marcos Moreno)

Británia zabezpečí prepustenie zadržaného iránskeho tankera, ak Irán poskytne záruky, že plavidlo nebude porušovať európske sankcie o dodávkach ropy do Sýrie. Vyjadril sa tak britský minister zahraničia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Slová Jeremyho Hunta by mohli pomôcť v deeskalácii napätia, ktoré vzrástlo v uplynulých dňoch po tom, ako britské námorníctvo minulý týždeň pri Gibraltári zadržalo iránsky tanker. Následne sa v stredu tri iránske lode v Hormuzskom prielive pokúsili zablokovať britský tanker. Zabránila im v tom fregata britského námorníctva, ktorá tanker sprevádzala.

Hunt podľa vlastných slov absolvoval “konštruktívny telefonát” s iránskym rezortným kolegom Mohammadom Džavádom Zarífom, ktorého podľa vlastných slov ubezpečil, že ich neznepokojil “pôvod ropy, ale jej destinácia”. Zaríf sa vraj vyjadril, že Irán nemá záujem eskalovať situáciu.

Úrady na Gibraltári zadržali 4. júla supertanker pre podozrenie z porušovania sankcií Európskej únie. Irán potom v piatok požiadal britské námorníctvo, aby tanker prepustilo, pričom obvinil Londýn z hrania “nebezpečnej hry”. Hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Abbás Musáví pre štátnu tlačovú agentúru IRNA povedal, že “prepustenie tankeru je v záujme všetkých krajín”.

Najnovšie incidenty prichádzajú v čase zvýšeného napätia medzi Iránom a Spojenými štátmi.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj