Haag 14. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Británia a Nový Zéland sa umiestnili na spodných priečkach globálneho rebríčka dodržiavania detských práv, ktorý zverejnila holandská mimovládna organizácia KidsRights. Slovensko skončilo v rebríčku 181 krajín sveta na 98. mieste

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Index detských práv je zverejňovaný každoročne. Umiestnenie každej z krajín je v relatívnom pomere k jej bohatstvu. Preto sa mohlo stať, že takmer na konci  tohtoročného indexu skončili tak vyspelé krajiny ako Británia a Nový Zéland, ktoré zaostali napríklad aj za Sýriou či Severnou Kóreou, informovala v utorok agentúra AFP.

“Je hanba, že štáty ako Spojené kráľovstvo a Nový Zéland sú (skoro) na najnižších priečkach tohto indexu,” povedal šéf organizácie KidsRights Marc Dulleart.

K negatívnemu hodnoteniu oboch krajín podľa neho prispela diskriminácia detí migrantov a nedostatočná ochrana detí z chudobných rodín.

Veľká Británia sa v rebríčku umiestnila na 170. mieste a Nový Zéland na 169. Posledné, 181. miesto patrí Afganistanu, pred ktorým je päť chudobných afrických krajín, ako sú Sierra Leone, Čad a Rovníková Guinea.

Na vrchole rebríčka je Island nasledovaný Portugalskom, Švajčiarskom, Fínskom a Nemeckom.

Index bol zostavený na základe údajov OSN v spolupráci s univerzitou v holandskom meste Rotterdam. Sú v ňom hodnotené krajiny, ktoré ratifikovali Dohovor OSN o právach dieťaťa a z ktorých sú k dispozícii relevantné údaje. Pri hodnotení sa berie do úvahy aktuálna situácia aj úroveň snáh zameraných na jej zlepšenie.

Na prekvapivo vysokých priečkach (14. a 15.) sa podľa AFP umiestnili Thajsko a Tunisko. Organizácia KidsRights v tejto súvislosti ocenila, že aj s obmedzenými zdrojmi, ktoré majú k dispozícii, investujú všetko do budúcej generácie”.

Slovensku patrí v Indexe detských práv za rok 2019 až 98. miesto medzi Brazíliou a Litvou. Susedia SR sa umiestnili na vyšších priečkach: Rakúsko na 13., Česko na 22., Maďarsko na 44. a Ukrajina na 88. mieste. Poľsko sa v rebríčku, zverejnenom v pondelok na webovej stránke kidsrightsindex.org, nenachádza.

Vojnou zmietaná Sýria je na 119. a komunistická Severná Kórea na 122. mieste.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj