Londýn 8. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Občania Británie budú môcť aj po odchode svojej krajiny z EÚ slobodne žiť a pracovať v Írsku a to isté bude platiť aj pre Írov v Spojenom kráľovstve. Vyplýva to z dohody, ktorú v stredu podpísali vlády oboch krajín, informovala agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Theresa Mayová

Na základe dohody zostane aj v pobrexitovom období zachovaná doterajšia spoločná cestovná zóna (CTA), ktorá zahŕňa celé Britské ostrovy vrátane Írskej republiky. Zóna bude fungovať naďalej bez ohľadu na to, za akých podmienok Británia odíde z EÚ.

V stredu podpísaná dohoda zaručuje Britom, že aj po odchode ich krajiny z EÚ budú môcť v Írsku žiť, pracovať, študovať, dostávať zdravotnú starostlivosť a zúčastňovať sa na voľbách. Tie isté práva budú mať recipročne aj írski občania na území Spojeného kráľovstva.

Brexit je aktuálne po dvojnásobnom odklade odložený do 31. októbra 2019. Ide o flexibilný termín, takže Británia môže z EÚ odísť aj skôr. Po brexite strania britskí občania automatické právo žiť v ktorejkoľvek členskej krajine EÚ, medzi ktoré patrí aj Írska republika.

Hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej v stredu odmietol špekulovať o konkrétnom termíne, kedy by mohla odísť z funkcie. Podľa neho zostane na čele vlády, až pokým nedôjde k realizácii brexitu. Následne “uvoľní cestu novému vedeniu”, vyhlásil hovorca, ktorého citovala agentúra AFP.

Týmito slovami fakticky len zopakoval premiérkin prísľub z marca tohto roka. Vtedy sa vyjadrila, že o novej podobe vzťahov s EÚ by už mala rokovať nová britská vláda.

Mayová stále dúfa, že britský parlament v najbližších týždňoch schváli dohodu, ktorú jej vláda vyrokovala s Bruselom a ktorú poslanci už trikrát odmietli. Ak by tak urobili do 30. júna, britskí poslanci by už nemuseli zasadnúť v novom europarlamente, ktorý vzíde z májových volieb.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj