Rio de Janeiro 4. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Eraldo Peres)

Brazílsky pravicový prezident Jair Bolsonaro zrušil cestu do New Yorku po tom, čo niekoľko spoločností vycúvalo z podujatia, na ktorom sa mal zúčastniť. Informovala o tom v sobotu agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke brazílsky prezident Jair Bolsonaro

Brazílsko-americká obchodná komora označila v apríli Bolsonara za osobnosť roka 2019 a pozvala ho, aby sa v máji zúčastnil na slávnostnej večeri v New Yorku.

Komora si prenajala priestory v Americkom prírodovednom múzeu. Spoločnosti ako Delta Air Lines či Financial Times však uviedli, že neprídu, pretože sa tam chystá Bolsonaro. Neskôr múzeum oznámilo, že nebude hostiteľom podujatia, a to v dôsledku verejnej kritiky.

Hovorca brazílskej vlády Otávio Rego Barros v piatok uviedol, že Bolsonaro zrušil cestu “v dôsledku odporu a úmyselných útokov starostu New Yorku a tlaku záujmových skupín na inštitúcie, ktoré každoročne organizujú, sponzorujú a hostia toto podujatie”.

Bolsonaro, bývalý armádny kapitán, sa dostal pod ostrú kritiku svojich oponentov za opakované komentáre označené za rasistické a homofóbne, ako aj za environmentálnu agendu v Amazónii, naklonenú podnikateľom.

Minulý mesiac viac ako 600 európskych vedcov podpísalo list, v ktorom sa uvádza, že “nová brazílska vláda ohrozuje práva pôvodných obyvateľov a prírodné oblasti, ktoré chránia”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj