Rio de Janeiro 13. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Mosa’ab Elshamy)

Brazília by sa mala pridať ku krajinám, ktoré odmietajú Globálny pakt OSN o migrácii. Stane sa tak ale podľa zverejnených informácií až po vymenovaní novej vlády. Na sociálnej sieti  to oznámil budúci brazílsky minister zahraničia Ernesto Araújo, uviedol portál msn.com

Na snímke zľava osobitná zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre medzinárodnú migráciu Louise Arborová, generálny tajomník OSN Antonio Guterres a marocký minister zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Nasser Bourita na konferencii OSN o globálnom pakte o migrácii v marockom Marrákeši

Kontroverzný Globálny pakt o migrácii bol schválený začiatkom týždňa na medzinárodnej konferencii v Maroku. Brazília bola zastúpená ministrom zahraničných vecí  Aloysiom Nunesom, ktorý pakt podporil.

V januári ale bude vymenovaná novú brazílska vláda, ktorá ma k dokumentu odlišný postoj a má to deklarovať aj oficiálnym odmietnutím paktu.

Araújo na Twitteri vysvetlil zámer odstúpiť od globálneho migračného paktu tým, že ho považuje za nedostatočný nástroj riešenia problému. Uviedol tiež, že jeho krajina migráciu víta, ale že sa musí rozlišovať medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Uviedol, že Brazília bude ďalej pomáhať migrantom z Venezuely, ktorí v posledných rokoch utekajú pred autoritárskym režimom.

Globálny kompakt o migrácii z dielne OSN má byť definitívne ratifikovaný na Valnom zhromaždení OSN 19. decembra.

Pakt už oficiálnou cestou odmietlo viac ako desiať krajín, vrátane Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Švajčiarska, Bulharska, Maďarska či Poľska. Pakt odmietli aj USA či Austrália. Z Latinskej Ameriky ho nepodporujú okrem iného Čile alebo Dominikánska republika.

Naopak Mexiko, Guatemala, Salvádor a Honduras dokument schvaľujú, práve tieto krajiny majú s migráciou v posledných rokoch veľký problém. Do Mexika v posledných dvoch mesiacoch dorazili tisíce stredoamerických utečencov, ktorí utekajú pred chudobou a násilím a ktorí chcú do USA.

Zámerom odstúpiť od migračného paktu sa podľa komentátorov budúca brazílska vláda ešte viac približuje politike amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý už vlani oznámil, že sa USA na migračným paktu OSN podieľať nebudú. Budúci brazílsky prezident Jair Bolsonaro tiež už skôr oznámil, že zvažuje o odstúpení od parížskej klimatické dohody. V tom ale jeho vláda nie je jednotná.

Bolsonaro tiež pred viac ako mesiacom sľúbil presunúť brazílsku ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema, podobne ako to tento rok urobili Spojené štáty.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj