Bratislava 23. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Novembrová krasokorčuliarska šou Fire on Ice v Bratislave bude definitívna bodka za kariérou legendárneho Jozefa Sabovčíka. Ten síce ukončil súťažnú kariéru už pred viac ako troma dekádami, no doteraz výkonmi na ľade zabáva fanúšikov po celom svete. Má však už 55 rokov a dva dni po 56. narodeninách plánuje dať za exhibičnými vystúpeniami definitívnu bodku – v rodnej Bratislave. Okrem hostí zo zahraničia na jeho rozlúčke nebudú chýbať ani súrodenci Oľga a Jozef Beständigovci, ktorí sú najúspešnejšou športovou dvojicou v histórii samostatného Slovenska

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jozef Sabovčík

“Nie často sa naskytne šanca vzdať hold a poďakovať sa na sklonku kariéry legende, akou Jozef Sabovčík isto je. Takáto možnosť sa neodmieta. Je naša povinnosť pamätať si na úspechy, ktoré dosiahol. Je to veľká česť. Sami sme zvedaví, ako to po štrnástich rokoch dokážeme ustáť na ľade. Krasokorčuľovanie je náročné, pretože po rokoch je náročné ukázať isté prvky. Netrúfam si povedať, v akom stave bude naše vystúpenie. Ukážeme pár jednoduchších prvkov,” hovorí 41-ročný Jozef Beständig, v súčasnosti šéf Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu. Jeho mladšia sestra Oľga vzápätí doplnila: “´Bráško´ trochu váhal, ale na prvý pokus sme dali aj špirálu. Ide nám to, všetko na prvý pokus. Pohybová pamäť nám zostala, to sa nezabúda. Súlad máme, ale niektoré prvky už absentujú.” Súrodenci Beständigovci naposledy vykorčuľovali na súťažný ľad v marci 2005, neskôr Oľga vystupovala po boku Vladimíra Futáša či známeho tureckého futbalistu Ilhana Mansiza.

Na bratislavskej exhibícii pri príležitosti rozlúčky s korčuliarskou kariérou Jozefa Sabovčíka sa predstaví aj jeho súčasná zverenka – česká reprezentantka Eliška Březinová. “Pre mňa je obrovská česť, že so mnou Jozef začal spolupracovať. Pomáha mi trénersky aj po mentálnej stránke. Je to pokojnejší tréner, všetko dokáže vysvetliť v pokoji a dobre pochopiteľne. Keď ma videl prvýkrát skákať, tak mi vravel, že ako keby videl sám seba, lebo mám podobné skoky ako on. Dáva mi rady, ktoré pomáhali jemu,” začala rozprávanie na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu 23-ročná rodáčka z Brna. “V tejto sezóne chceme, aby som bola aspoň na takej úrovni, ako som bola vlani. Všetko smeruje k olympiáde v Pekingu,” pokračovala.

Na exhibičné vystúpenie v Bratislave sa veľmi teší. “Bude to úžasná šou. V minulosti som obdivovala Alexeja Jagudina či Adelinu Sotnikovovú, s ktorou som ešte súťažila. Všetci, ktorí do Bratislavy prídu, sú legendy a úžasní korčuliari. Každý by chcel dosiahnuť to, čo oni. Na podujatí ukážem môj aktuálny krátky program a na druhé vystúpenie si asi vyberiem nejakú hudbu, na ktorú jazdil Jozef a niečo si na to vytvorím. Niektoré jeho jazdy som videla, ale nie som si istá, či ako žena som schopná to predviesť,” priznala.

Exhibícia Fire on Ice sa Bratislave uskutoční vo štvrtok 7. novembra. V rámci šou sa okrem Alexeja Jagudina či Adeliny Sotnikovovej predstavia aj Tatiana Totmianinová s Maximom Marininom či mnohí ďalší. “Bude to skvelá spoločnosť. Škoda, že nemôžu prísť moji veľkí priatelia – rivali z amatérskych dôb a skvelí korčuliari Scott Hamilton a Brian Orser. Obaja majú pracovné povinnosti v zámorí a do Bratislavy to majú ďaleko,“ povedal 55-ročný Bratislavčan Sabovčík. Bol to práve on, kto v roku 1986 previedol prvý štvoritý skok na súťaži. Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) ho neskôr neuznala. Celý svet však stále hovorí o Sabovčíkovi ako o prvom krasokorčuliarovi so štvoritým súťažným skokom.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj