Bejrút 30. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason DeCrow)

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) schválila vo štvrtok predĺženie mierovej misie OSN v Libanone UNIFIL o ďalší rok. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Úlohou UNIFIL-u (Dočasných jednotiek OSN v Libanone) je dohliadať na dodržiavanie prímeria s Izraelom. Bezpečnostná rada zároveň varovala pred “novým konfliktom” medzi oboma krajinami.

Návrh rezolúcie, ktorú pripravilo Francúzsko a členovia rady ju schválili jednohlasne, umožní približne 10.000 členom misie aj naďalej pôsobiť v tomto nepokojnom regióne.

BR OSN v texte rezolúcie varovala, že “narušenia prímeria by mohli viesť k novému konfliktu, ktorý si jednotliví aktéri v regióne nemôžu dovoliť”.

Členovia rady zároveň “odsúdili všetky narušenia modrej línie” medzi Libanonom a Izraelom, a to “ako vo vzduchu, tak aj na zemi”.

K predĺženiu misie UNIFIL došlo po tom, ako libanonská armáda v stredu na juhu krajiny strieľala na izraelské bezpilotné lietadlo. Len niekoľko dní pred týmto incidentom libanonské šiitské hnutie Hizballáh obvinilo Tel Aviv z toho, že izraelský dron, ktorý sa v nedeľu zrútil na južnom predmestí Bejrútu – bašte tohto hnutia – niesol výbušné zariadenie vážiace vyše päť kilogramov.

Libanonský prezident Michel Aún ešte v pondelok izraelský útok dronmi odsúdil a označil to za “vyhlásenie vojny”.

Modrá línia predstavuje demarkačnú líniu medzi Libanonom a Izraelom, ktorú v roku 2000 vytvorila OSN. Jej účelom bolo zistiť, či sa izraelské jednotky skutočne stiahli z celého územia Libanonu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj