Praha 10. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook-Petr Štěpánek)

Senátor Jiří Drahoš na Facebooku pripomenul, že pred 70 rokmi vyšla slávna kniha 1984 Georga Orwella. Varoval pred cenzúrou a vymývaním mozgov, pričom prstom ukázal na Čínu. To rozhnevalo mediálneho experta Petra Štěpánka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Petr Štěpánek

“Vojna je mier, sloboda je otroctvo, nevedomosť je sila. Pred 70 rokmi prvýkrát vyšlo jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry. George Orwell v ňom varoval pred nebezpečenstvom cenzúry, vymývania mozgov a absolútnej kontroly obyvateľov. Čo by asi dnes povedal na fungovanie Veľkého brata v krajinách ako je napríklad Čína?” Napísal na svojom Facebooku Jiří Drahoš.

Drahoš poukazuje na svetovú literárnu klasiku, v ktorej autor opisoval formy totalitného zriadenia štátu. Vo svojej dobe sa malo jednať o karikatúru Sovietskeho zväzu. Dielo malo byť varovaním pre západný svet.

Iný názor na súčasnú situáciu ale v tejto súvislosti vyjadril vážený mediálny expert Petr Štěpánek. Ten hovorí, že skôr než Čínu by sme mali pozorne sledovať fungovanie Európskej únie.

“Bože môj, to je vôl! Keby sa radšej staral, čo by Orwell povedal na fungovanie Európskej únie a našej krajiny, a nie ako to vedú kdesi v Tramtárii s úplne inou históriou, tradíciou a zvykmi,” komentoval slová Drahoša Štěpánek, ktorý sa nedávno vrátil z cesty po Číne.

Senátor Jiří Drahoš má pravdepodobne na mysli sociálne bodový systém, ktorý sa zavádza v niektorých častiach Čínskej ľudovej republiky. Ten je napríklad spojený aj s veľmi prísnym sledovaním správania čínskych občanov vo verejnom priestore za pomoci kamier.

Drahoš ukazuje na Čínu, prehliada ale podobné sledovacie programy amerických tajných služieb, napríklad NSA. Na obrovský sledovací program vedený proti občanom a politikom zo strany USA a ich tajných služieb pred niekoľkými rokmi upozornil whistleblower Edward Snowden. Ten sa od tej doby pred americkými úradmi skrýva na území Ruskej federácie.

“Snowden si prial, aby sa pozornosť venovala jeho posolstvu, nie poslíčkovi. Mýlil sa, pretože svet sa viac zaujímal o to “zabi poslíčka, zabiješ správu”. USA sa do Snowdena pustili tvrdo, nazývali ho zradcom, profilovali ho ako bezvýznamného špiónka – to ale nie je pravda,” povedal na konci roka 2016 o Edward Snowdenovi slávny americký režisér Oliver Stone.

Bývalý americký špión dostal za svoj čin v minulosti i cenu za prínos k ochrane slobody slova.

O amerických programoch na sledovanie ľudí hovoril Sputnik počas Jaltského medzinárodného ekonomického fóra aj s popredným ruským IT expertom Igorom Ašmanovom. Ten vyhlásil, že je presvedčený, že USA majú intenzívne sledovacie programy už od konca 80. rokov minulého storočia.

“Neviem, či sa o tom smie v Česku hovoriť. Môj osobný názor je taký, že Američania to (sledovanie, pozn. red.) robia už od konca 80. rokov pomocou systému Echelon a všetky európske subjekty majú dávno “zmáknuté”. Všetky. Len sa na nich pozrite, ako sú všetci servilní. Oni len plnia príkazy. Kto ťahá do Európy migrantov proti vôli európskych národov? – Európski činitelia,” povedal vtedy Ašmanov na otázku o čínskych programoch sledovania mobilných zariadení v spojení s kauzou Huawei.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj