Brusel 24. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borell informoval v piatok o plánovanom zasadnutí zostávajúcich účastníckych strán dohody o iránskom jadrovom programe. Stretnutie by sa malo konať vo februári vo Viedni, píše agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Josep Borrell

Borell to povedal v čase, keď Británia, Francúzsko a Nemecko spustili mechanizmus na riešenie sporov zahrnutý v jadrovej dohode s Iránom z roku 2015.

Podľa AFP vďaka tomu získajú európski členovia viac času na snahy nájsť spôsob, ako presvedčiť Irán, aby sa vrátil k plneniu podmienok Spoločného komplexného akčného plánu (JCPoA), ako sa oficiálne jadrová dohoda nazýva. K postupnému upúšťaniu záväzkov došlo po tom, ako USA od dohody jednostranne odstúpili a uvalili na Irán niekoľko sérií sankcií.

Borell, ktorý má ako šéf diplomacie EÚ za úlohu zvolať zasadnutia v rámci mechanizmu na riešenie sporov iniciovaného minulý týždeň, uviedol, že záležitosť konzultoval s krajinami, ktoré sú stále účastníkmi dohody – medzi tie patria aj Čína a Rusko.

Všetky ostávajúce strany sú podľa neho odhodlané dohodu zachovať, zhodujú sa však v tom, že potrebného je viac času, a preto sa časový ráme posúva.

„Všetci súhlasili s tým, že budú viesť diskusie na úrovni expertov zamerané na obavy týkajúce sa uplatňovanie jadrovej dohody,“ uviedol Borell. Hovoriť sa bude aj o „širšom vplyve stiahnutia Spojených štátov z JCPoA a opätovného uvalenia sankcií“.

Takzvaná spoločná komisia, ktorá dohliada na dohodu a je zložená zo zástupcov všetkých zúčastnených krajín, by sa podľa jeho slov mala stretnúť vo februári, pričom presný termín neurčil.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 zaručovala Iránu uvoľnenie ekonomických sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu.

Dvanásť mesiacov po tom, ako sa USA stiahli z dohody, začal Irán porušovať svoje záväzky plynúce z tohto dokumentu, pretože dúfal, že získa ústupky a úľavy od krajín stále uznávajúcich túto dohodu.

Teherán v máji 2019 začal postupne odstupovať od svojich záväzkov súvisiacich so zmluvou. K poslednému, v poradí už piatemu, oslabeniu záväzkov JCPoA došlo 5. januára 2020.

Irán dohodu uzavrel so Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou, Nemeckom a EÚ.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj