Jeruzalem 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton v utorok vyhlásil, že Spojené štáty sú s Iránom stále ochotné rokovať. Teherán podľa neho musí len týmito americkými “otvorenými dverami vstúpiť”. Píše o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť John Bolton

Boltonovo vyjadrenie zaznelo po vyhlásení iránskeho ministerstva zahraničných vecí, že najnovšie americké sankcie natrvalo uzavreli cestu k diplomatickému riešeniu sporov s Washingtonom.

Americké sankcie, ktoré boli ohlásené v pondelok, sa vzťahujú na najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Alího Chameneího, ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa a na osem veliteľov iránskych revolučných gárd.

“Zavádzanie zbytočných sankcií proti najvyššiemu iránskemu vodcovi a šéfovi diplomacie je trvalým uzatvorením cesty k diplomacii s Trumpovou vládou zúfalcov,” napísal v utorok na Twitteri hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Abbás Músaví.

Bolton následne vyhlásil, že Spojené štáty sú stále ochotné viesť s Iránskou islamskou republikou skutočné rokovania. “Jediné, čo Irán musí urobiť, je (týmito našimi) otvorenými dverami vstúpiť,” uviedol Bolton na bezpečnostnom americko-rusko-izraelskom summite v Jeruzaleme.

Zdôraznil, že po stredovýchodnom regióne momentálne cestujú americkí vyslanci, ktorí hľadajú cestu k zmierneniu súčasného vyhroteného napätia medzi Washingtonom a Teheránom.

Irán však podľa neho na tieto snahy reaguje len “hrobovým” tichom, pričom stále neprejavil ochotu vzdať sa vývoja jadrových zbraní.

“Jednoducho nemáme žiaden dôkaz o tom, že Irán urobil strategické rozhodnutie vzdať sa jadrových zbraní,” povedal Bolton.

Po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom a sérii útokov na ropné tankery v Hormuzskom prielive Irán minulý týždeň vo štvrtok zostrelil americké bezpilotné prieskumné lietadlo. Incident vyvolal obavy z vypuknutia otvorenej vojenskej konfrontácie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj