Bratislava 16. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ariana Cubillos)

Venezuelský prezident Nicolas Maduro v pondelok nazval brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara novodobým Adolfom Hitlerom. Stalo sa tak len niekoľko dní po tom, čo Brazília oficiálne uznala vodcu opozície a verného katolíka a veľkého konzervatívca Bolsonara za legitímnu hlavu Brazílie. Informovala o tom agentúra Reuters

Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Brazília totiž v sobotu oznámila, že za legitímneho prezidenta považuje Juana Guaida, šéfa opozičného kongresu vo Venezuele a nie Madura, ktorý bol zvolený za prezidenta aj do druhého funkčného obdobia, čo viaceré krajiny vyhlásili za nezákonné.

“Brazília je v rukách fašistov – Bolsonaro je Hitler súčasnosti!”, povedal Maduro počas národného prejavu.

Kancelária brazílskeho prezidenta informovala prostredníctvom hovorkyne, že nebude túto situáciu komentovať.

Guaido v piatok povedal, že je pripravený prevziať prezidentský mandát po tom, ako opoziční lídri uviedli, že Madurov druhý volebný mandát je nezákonný, pretože vo veľkej miere bojkotované voľby v roku 2018 boli zmanipulované v jeho prospech.

Guaido, na krátko zadržaný tajnými službami na ceste na politické zhormaždenie v nedeľu, sa však nevyhlasuje za prezidenta.

Brazília a Venezuela udržiavali srdečné vzťahy už viac ako desať rokov vďaka priateľským väzbám medzi brazílskou Pracovnou stranou a Venezuelskou socialistickou stranou.

Bolsonaro, horlivý antikomunista, prisľúbil, že sa zameria práve na Venezuelu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj