Moskva 27. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-RIA Novosti, Alexei Nikolsky, Presidential Press Service)

Začiatkom decembra tohto roku ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching slávnostne uvedú do prevádzky mamutí projekt tranzitného plynovodu Sila Sibíri, prostredníctvom ktorého zabezpečí ruský Gazprom dodávky plynu z nálezísk vo východnej Sibíri pre svojho čínskeho zákazníka China National Petroleum Corp. Ekonomickí experti americkej agentúry Bloomberg považujú 30-ročný rusko-čínsky kontrakt v objeme 400 mld. dolárov za prvý krok k zásadným zmenám na globálnom trhu s energiou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka z 1. septembra 2014, kde ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa podpisuje na rúru počas slávnostného otvorenia výstavby plynovodu Sila Sibíri medzi Ruskom a Čínou v obci Us Khatin v jakutskej oblasi vo východnom Rusku

Najväčšie obavy Západu vyvoláva hlavne strach z toho, že Rusko si týmto spôsobom posilní rokovaciu pozíciu vo vzťahu k Ukrajine a jej západným sponzorom, ktorí tlačia Moskvu do nevýhodných kontraktov s Kyjevom o tranzite plynu cez Ukrajinu. Podľa analýzy zverejnenej agentúrou Bloomberg nie je vylúčené ani riziko, že Západ bude možno musieť platiť za ruský plyn viac ako doposiaľ, pokiaľ si bude chcieť zaistiť jeho dodávky do budúcnosti. Sila Sibíri poskytne Moskve dôležitú poistku voči EÚ, nakoľko vyvracia tézu o tom, že Rusko je životne odkázané na predaji ropy európskym zákazníkom.

Podľa údajov Medzinárodnej energetickej agentúry sa spotreba modrého paliva v Číne za posledné dva roky zvýšila o 33%. Dopyt stimuluje hlavne tlak čínskej vlády na domácich podnikateľov a spotrebiteľov, aby namiesto uhlia používali plyn, čo by malo prispieť k zníženiu smogu a emisií oxidu uhličitého v rýchlo rastúcich čínskych aglomeráciách. Ruská časť plynovodu Sila Sibíri dlhá 2980 km spojí nové ťažobné polia Kovyktinskoje a Čajandinskoje s Blagoveščenskom na hranici s Čínou, odkiaľ modré palivo poputuje čínskym plynovodom až do 3370 km vzdialeného Šanghaja.

V kontexte obštrukcií zo strany Ukrajiny pri dodávkach ruského plynu do západnej Európy tak Gazprom získa dodatočný manévrovací priestor pri diverzifikácii dodávok plynu zahraničným odberateľom. Aj keď Rusko stále dodáva plyn hlavne na Západ, na Ďalekom východe disponuje obrovskými nedotknutými zásobami modrého paliva, ktoré sú oveľa bližšie k Číne, než k Európe, upozorňuje Bloomberg.

Gabriel Gačko

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj