Bratislava 23. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher, Branislav Bibel)

Igor Matovič z hnutia OĽaNO tento týždeň oznámil, že jeho strana pôjde do volieb na spoločnej kandidátke s Kresťanskou úniou (KU), ktorú reprezentujú Anna Záborská či Richard Vašečka. Na tento krok reagovali aj vo vládnom Smere-SD.

Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára ide o “vypočítavé divadlo pre kresťanského voliča”.

Pripomenul, že Vašečka v roku 2018 odišiel od Igora Matoviča a tento týždeň s ním obnovil spoluprácu. “A ten ho div neobjíma, pretože sa vyjadril, že ho chápe a drží mu prsty. Avšak dnes sme zistili, že Vašečka bol vyslaný Matovičom ako vyslanec (a niekto by povedal ako agent), aby ovládli KDH a získali ich voličov.”

“Tento zámer im prekazil nielen Hlina, ktorý veľmi dobre pozná praktiky Igora Matoviča (určite si pamätáte na ich nedávny duel v súkromnej TV) a odhalil jeho úmysel, ale predovšetkým im to prekazili členovia strany tým, že Vašečku odmietli. A radšej si zvolili prišelca Hlinu!”

Blanár dodáva, že keď sa týmto spôsobom nepodarilo ovládnuť KDH, tak bol zvolený plán B – rozložiť KDH. “Vznikla Kresťanská únia, v ktorej opäť Matovičov vyslanec zohráva dôležitú úlohu. A dielo sa dnes zavŕšilo, kedy vyslanec Igora Matoviča sa vracia na kandidátku OĽaNO a bývalá tvár KDH Anna Záborská na tlačovej konferencii vyzýva voličov KDH, aby volili OĽaNO.”

“Nad touto úvahou, môžte premýšľať, môžte s ňou nesúhlasiť, ale ja som presvedčený, že kresťanskí voliči nevolia podľa toho, aké vypočítavé divadlo na nich zohrá tandem Matovič-Vašečka alebo poblúdenec z KDH Hlina, ktorý je aktuálne v partnerstve s liberálnymi progresívcami…”

Poslanec NR SR Richard Vašečka v utorok uviedol, že KU sa s OĽaNO spája, aby “zmenili vládu mafie a zároveň zachovali hodnoty”.

Vašečka tvrdí, že o spoluprácu s KU bol veľký záujem. “Politické strany a hnutia nás oslovovali ihneď po prekvapivom dobrom výsledku v eurovoľbách. Pri rokovaniach sme si vytýčili základné princípy, podľa ktorých sme sa rozhodovali: Priestor obhajovať a presadzovať kresťanské hodnoty (rodina, ochrana života a dôstojnosti človeka, spravodlivosť pre všetkých, …), jasné vymedzenie sa voči skorumpovanej politike, akceptácia KU ako partnera a snaha, aby neprepadli hlasy kresťanských voličov, ktorí si prajú zmenu spravovania štátu, ale zároveň nechcú, aby sa v mene tejto zmeny vychýlil hodnotový kompas smerom k ultraliberalizmu.”

“Rozhodovanie nám uľahčil aj jasné podmienky OĽaNO na vstup do budúcej vlády: Nie registrovaným partnerstvám; Nie adopciám detí homosexuálmi; Nie uvoľňovaniu protidrogovej politiky; Nie rušeniu súčasných prorodinných a sociálnych opatrení; Nie nelegálnej migrácii.”

Podľa Vašečku KU robila to, čo bolo v tejto chvíli politicky schodné. “Spojili sme sily a zmenšili dilemu kresťanského voliča o jeden subjekt. A sme otvorení spájať i naďalej. Napriek tomu, že KDH neakceptovalo Kresťanskú úniu ako partnera, my im spoločne s OĽANO podávame ruku a ponúkame rokovania o spolupráci, tak ako to verejne zaznelo už niekoľkokrát od OĽANO i KÚ. Nie preto, že by sme to potrebovali my, ale preto, že to potrebuje Slovensko.”

Zdroj