Bratislava 28. marca 2019 (HSP/Foto: kombosnímka HSP/SITA-Marko Erd/Screenshot RTVS)

Národná rada v týchto dňoch rieši problematiku Istanbuslkého dohovoru a jeho prípadného vypovedania. Podľa vyjadrení poslancov sú proti tomuto kontroverznému dokumentu vládne strany Smer-SD a SNS, zatiaľ čo viacerí členovia Mostu-Híd ho podporujú. Vypovedanie zmluvy nachádza podporu aj u viacerých poslancov z opozície

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vľavo poslankyňa Anna Verešová (OĽaNO), vpravo Natália Blahová (SaS)

So zaujímavým vyhlásením k tejto téme prišla v stredu poslankyňa za opozičnú stranu SaS Natália Blahová, ktorá vysvetlila iniciatívu SNS na odmietnutie Dohovoru Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulskému dohovoru tým, že národniarom takto ide o rozpútanie ďalšej krízy v koalícii, po tom, čo nedávno lídri troch vládnych strán deklarovali zotrvanie vlády po rozporoch okolo obrannej zmluvy s USA.

“Predkladatelia nevedia vysvetliť s čím nesúhlasia. Nevedia viesť odbornú diskusiu. Naozaj nevedia zaujať žiadne stanovisko a myslím si skutočne, že je to len ďalší nástroj na to, akým spôsobom vyvolať novú koaličnú krízu,” vyjadrila svoj postoj liberálna poslankyňa Blahová pre spravodajstvo RTVS.

Ďalší opozičný poslanec Peter Pčolinský vidí v návrhu SNS predvolebnú kampaň a marketing, no dodal, že jeho hnutie Sme rodina napriek tomu návrh na odstúpenie od dohovoru podporí. “Vítame túto iniciatívu a určite podporíme uznesenie,” uviedol.

Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku sa viaceré ustanovenia Istanbulského dohovoru výslovne vylučujú s textom Ústavy Slovenskej republiky. “Sú problémy medzi terminológiou dohovoru s ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície pri otázke partnerských vzťahov ako sú  zakotvené v Istanbulskom dohovore.”

V strane Smer-SD je v tejto otázke takisto jednotný postoj. Robert Fico vlani ako premiér uviedol, že nedovolí prijatie tohto dokumentu. Poslanec Dušan Jarjabek k tomu doplnil: ” To, čo bolo povedané, si myslím, že sa plní a to, čo povedal predseda Smeru sa plní takisto. My tie názory nemeníme.”

Najväčším šokom však bol včerajší postoj tzv. prolife političky Anny Verešovej, ktorá na Výbore pre ľudské práva, ktorému navyše predsedá, nezahlasovala za zrýchlené konanie vypovedania Istanbulského dohovoru, ku ktorému malo výnimočne dôjsť dnes v zrýchlenom konaní a zdržala sa. Za boli poslanci SNS, Smeru a ĽSNS, proti bola Lucia Žitňnanská za Most-Híd a zdržali sa okrem Anny Verešovej, poslanci sa SaS a OĽaNO. Práve pre tento jej hlas tzv. zrýchlený postup dnešného hlasovania neprešiel, čo však ešte môže Andrej Danko zvrátiť.

Verešová k tomu po včerajšej kritike z viacerých strán uviedla nasledovné:

“Nie je pravda, že SNS ide zastaviť Istnabulský dohovor. Pravdou je, že sa na to iba hrajú. Žiadne STOP Istanbulskému dohovoru nenavrhujú. Vládni poslanci SNS žiadajú SVOJU vládu, aby iba nepokračovala v procese ratifikácie. To znamená čo? A načo boli doteraz vo vláde? Ak chcú naozaj zastaviť raz a navždy prijatie Istanbulského dohovoru, musí vláda požiadať Radu Európy o späťvzatie podpisu SR. Preto podávam do NR SR doplnenie Uznesenia v tomto znení. Taká je pravda. Všetko ostatné sú iba politické hry a marketing. Chcem, aby sme Istanbulský dohovor naozaj odmietli, nie, aby sme sa na to iba hrali.”

Verešová však mohla zahlasovať za a dnes k tomu podať pozmeňovací návrh. Navyše, tento zrýchlený postup bol žiadaný, pretože, ak by to šlo do vlády, muselo by sa k tomu vyjadrovať množstvo inštitúcií a dovtedy by sa mohlo všeličo prihodiť a po prípadnom víťazstve niektorého z kandidátov by to už mohlo byť nenávratne stratené, ak by Dohovor medzitým podpísal.

Preto podľa dobre informovaného zdroja bola dohoda, že to pôjde čo najskôr do Parlamentu, aby ten rýchlo zaviazal vládu, že musí vypovedať Istanbulský dohovor. Každý, kto v tejto chvíli tento postup zdržuje, vytvára len vákuum a príležitosť, aby to liberáli zablokovali a nový prezident ratifikoval.

Preto Verešovej jej komentár v tejto chvíli vyznieva ako čistý alibizmus a skúmanie vnútorných pohnútok predkladateľov rovnako, ako posudzovala úmysel strany ĽSNS, keď napriek jej 3-ročnému zotrvávaniu v parlamente ju ako prolife poslankyňu predbehli a podali kvalitný návrh zákona na reštrikciu potratového zákona.

Okrem toho sa s dvoma vládnymi stranami sa ale nezhodujú niektorí poslanci Mostu-Híd, ktorí nebudú za spoločné uznesenie hlasovať. “Vnímam to ako taký návrat do politického stredoveku… Takéto otváranie vášní a zástupných tém pre niečo iné. Ohadzujeme sa tu slovíčkami ako gender a LGBTI, bez toho, aby sme sa vecne rozorávali, ” povedala pre RTVS poslankyňa Katarína Cséfalvayová.


Zdroj