New York 18. mája 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Elaine Thompson)

Začiatky internetu siahajú až do roku 1969. Vtedy z iniciatívy amerického ministerstva obrany boli navzájom pospájané robustné počítače univerzít a výskumných ústavov v USA, ale len preto, aby sa lepšie vyťažili nevyužité kapacity drahých počítačov.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Bill Gates

V tom čase ešte nikto nepomyslel na to, že sa neskôr z tejto myšlienky zrodí a vyvinie internet. Prešlo dvadsať rokov a v roku 1989 už boli vybudované základy pre Word Wide Web a internet bol pre každého sprístupnený. Pre laikov sa ale stal plne užitočný až neskôr, keď prišlo k objavu prvého prehliadača (Browsera).

Marc Andreessen v roku 1993 uverejnil program, ktorý nazval Mosaic. Pomocou neho bolo po prvýkrát možné zobrazovať prehľadne internetové strany, a tak sa dalo internetom surfovať, teda ľahko a pohodlne a predovšetkým rýchlo si prehliadať a čítať jednotlivé strany.

Zakladateľ Microsoftu, Bill Gates, spočiatku celkom ignoroval rastúcu popularitu internetu a pokladal ho len za akýsi módny výstrelok, teda nový trend, o ktorom si myslel, že nebude mať dlhé trvanie.

Keď sa však veľmi rýchlo ukázalo, že nemal pravdu, tak zmenil svoj pohľad na internet a v tvrdej konkurencii presadil svoj vynález Explorer-Browser a následne sa stal “kráľom” obrovského miliardového biznisu, akým sa stal internet. Trhový podiel na internete, ktorý mal Netscape, ako následník Mosaica, obnášal v roku 1995 až 80 percent. Avšak do roku 2003 poklesol na 4 percentá.

Naproti tomu trhový podiel Billa Gatesa s jeho Explorer-Browserom v tom istom časovom rozmedzí sa dostal z troch percent až na 95 percent a Gates sa stal jedným z najbohatších a zároveň najvplyvnejších ľudí na svete.

Roman Bednár

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj