Bratislava/Krym 15. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Predstavenie Nočných vlkov na Kryme sa zmenilo na celonárodné oslavy slobody a spolupatričnosti. Dvestotisíc zabávajúcich sa ľudí, desaťkilometrová zápcha na príjazdovej ceste k bikecentru za Sevastopolom… aj takto protestujú „trpiaci“ Krymčania proti ruskej „okupácii“

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Peter Marček

V krymskom bikeparku motorkárskej skupiny Noční vlci sa konalo predstavenie, ktorého sa zúčastnilo okolo dvestotisíc ľudí, prišlo asi päťtisíc motorkárov. Stala sa tak z neho mohutná celonárodná oslava ruskej „okupácie“ Krymu a moskovského „útlaku“.

Každé takéto predstavenie má svoju tému, tá tohtoročná bola Babylon, boj dobra proti zlu. Keby si niekto predstavoval, že predstavenia Nočných vlkov sú nejakou amatérskou zábavou jednoduchých motorkárov, tak by sa veľmi mýlil. V skutočnosti sú to v podstate profesionálne divadelné vystúpenia s dokonale zvládnutou dramaturgiou, s ohromujúcou výpravou a najrôznejšími efektmi. Pozornosť pútajú už veľkolepé kulisy vysoké ako trojposchodový dom.

V podstate tieto podujatia v areáli neďaleko Sevastopolu, ktorý kedysi býval starou fabrikou (druhý takýto bikepark Nočných vlkov je v Moskve), pripomínajú slovenské letné festivaly, ibaže sú asi desaťkrát väčšie. V dvojdňovom programe vystupovali popredné kapely z Ruska i zahraničia, v jazere bola možnosť kúpania.

Organizácia podujatia bola plne v réžii motorkárov, jednotlivé úlohy si rozdelili jednotlivé skupiny – napríklad česko-slovenskej skupine pripadla úloha dozerať na poriadok okolo jazera. Po organizačnej stránke bola akcia výborne zabezpečená, stravovacie služby, toalety, priebeh, to všetko usporiadatelia perfektne zvládli, nad ich sily bola iba dopravná zápcha na príjazde, ktorá mala dĺžku možno desať kilometrov. V nedeľu potom akcia pokračovala na námestí v Sevastopole, na tribúne pred zaplneným námestím vystúpil aj poslanec Národnej rady SR Peter Marček.

„Bola to veľká oslava slobody Krymčanov, ktorým sa od roku 2014 zvyšuje životná úroveň po všetkých stránkach, či už je to sociálna sféra, infraštruktúra, zdravotná starostlivosť – všetko to ide hore a dnes je to podstatne lepšie než pred piatimi rokmi,“ hovorí Marček. „Spokojnosť národa je evidentná. A nielen v prípade tu žijúcich Rusov: rozprával som sa s krymskými Tatármi, nevedeli si to vynachváliť.“

„Potraviny tam majú vysokú kvalitu, žiadne GMO, minimum chémie. Napríklad zemiaky mi tuším prvýkrát od detstva chutili tak ako kedysi, keď mi ich stará mama robila s maslom. Voňavé paradajky, vajcia ako od gazdu…“ nadchýnal sa Marček krymskými potravinami.

Slovenskí motorkári, aby sa na Krym dostali, museli prejsť okolo štyritisíc kilometrov. Trasa asi dvadsaťčlennej spoločnej skupiny Slovákov a Čechov viedla aj cez Donbas.

Akciu prišiel podporiť aj ruský prezident Vladimír Putin, ktorý je osobným priateľom šéfa Nočných vlkov Alexandra Zaldostanova. Putin tieto akcie podporuje, hovorí, že je to správna vec, ktorá vzbudzuje národnú hrdosť.

Slovenský poslanec Peter Marček mal dohodnuté s prezidentom Putinom aj neformálne stretnutie, ktoré sa však vzhľadom na trojhodinové Putinovo meškanie skrátilo iba na pár viet. V najbližšej budúcnosti by sa však stretnutie malo zopakovať.

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj