Bratislava 4. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavel Neubauer)

Liberáli v poslednom čase rozoberajú vysokú popularitu poslanca Ľuboša Blahu, ktorý na Facebooku láme rekordy. Irena Biháriová zo strany Progresívne Slovensko si myslí, že to je prirodzené, keďže “intelektuálov” je omnoho menej ako masy ľudí, ktorí súhlasia s názormi Ľuboša Blahu.

Na kombosnímke Ľuboš Blaha a Irena Biháriová

Najľavicovejší poslanec strany SMER každodenne uverejňuje statusy, ktoré sú mimo ľavicových myšlienok často trefné a bez politickej korektnosti.

S útokmi na Blahu preto vyštartovali mainstreamové médiá platené oligarchami a korporáciámi. (Viac TU).

Pridali sa aj takzvaní slniečkári, ktorí teraz húfne riešia ako Blahu “skrotiť.” Diskusiu otvoril aj známy troll Jakub Goda, ktorý napísal, že Blahu “sme sa pokúšali ignorovať”, ale nevyšlo to.

Diskutujúci pod ním si myslí, že Blahu treba buď nahlasovať Facebooku, alebo sa priamo sťažovať vedeniu jeho politickej strany:

“Ked si všímam, ako poslednú dobu riešili v US napr. ľudí ako Alex Jones, tak to ale nebolo reagovaním na nich, lebo to kvantum sprostosti by aj tak nikto nestihal vyvracať. Riešenie sa ukázalo jednoducho kontinuálne ničiť ich reputáciu na sociálnych sieťach, dosiahnúť, že tie sračky su hate-speech a nepatria tam. Dnes ma Alex account kde? Pomaly už len na vkontakte bude môcť byť. Rovnako ako Blaha by mal. Idealne ani nie nahlasovaním cez FB, ale priamo posielať spisane sťaťažnosti (ako napr. Marcova žaloba naňho) nejakému aspoň lokálnemu vedeniu.”

Irena Biháriová zo strany Progresívne Slovensko si však myslí, že Blahova popularita sa nedá tak ľahko zastaviť, pretože s jeho názormi súhlasí obrovská väčšina Slovákov :

“Ja si z toho inšie ponaučenie beriem: My máme dlho – neviem prečo – tendenciu hľadať na takýchto blahoch všelijaké vykomplikované vysvetlenia alebo okrajovo relevantné príčiny. A následne hľadáme rovnako prešpekulované stratégie na riešenia.

A pri tom to môže mať v skutočnosti tú najtriviálnejšiu príčinu, o ktorej predsa dávno všetci vieme: Blaha zastupuje prúd, ktorý je masový, nie okrajový. Hovorí to, čo národ cíti a s čím súhlasí, a obsadil presne tie témy, na ktorých sa zhodne ľavý aj pravý extrém, rovnako tak masa ľudí bez ideologického vymedzenia. Čaro jeho úspechu je preto uňho skôr v tom, ČO robí (hovorí), nie v tom, AKO to robí (aj keď áno, v očiach jeho cieľovky je pôsobivý aj štýl jeho písania. Ale nie je to kľúčové).

Skúmame viac techniku jeho výtlaku, než obsah toho, čo hovorí. Pri tom mne sa zdá, že práve v tom je jeho najväčšia zbraň. Spolu s tým, že ten jeho obsah má autentickú podporu masy. Čo tu za stratégie vymyslíme? A proti komu vlastne? Blahovi? Či státisícom tých, ktorí si myslia a chcú to isté?:) (preťažké rečnícke otázky, ktoré si sama kladiem).”

Biháriová to následne pomenovala otvorenejšie – ide o súboj medzi “intelektuálnou menšinou” a masami ľudí : “ Nechcela som to tak narovinu napísať, že v skutočnosti ide o nič iné, ako tradičný súboj más vs. “intelektuálnej menšiny” (boha, hrozné označenie, fuj ? Omlúvam sa za túto skratku.) A kedže tých, ktorých Blaha zastupuje, je samozrejme viac, jasneže potom nominálne na počet lajkov prehráme. Vždy,”zakončila Biháriová.

Samuel Gdovin