Biely dom: Začalo sa sa sťahovanie amerických jednotiek zo Sýrie

Washington 19. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Jim MacMillan)

Spojené štáty začali so sťahovaním svojich vojsk zo Sýrie. Boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) tým zároveň vstupuje do novej fázy. Píše sa to v stredajšom vyhlásení Bieleho domu, o ktorom informovala agentúra DPA

Ilustračné foto

“Pred piatimi rokmi bol Islamský štát na Blízkom východe nesmierne mohutnou a nebezpečnou silou, avšak Spojené štáty tento územný kalifát už porazili,” uviedla v utorok vo vyhlásení hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

“Uvedené víťazstvá nad IS nenaznačujú koniec globálnej koalície (proti IS) alebo jej ťaženia,” konštatuje sa ďalej vo vyhlásení Bieleho domu, podľa ktorého USA začali so sťahovaním svojich jednotiek zo Sýrie, pretože prechádzajú do “nasledujúcej fázy tohto ťaženia”.

USA a ich spojenci budú podľa vyhlásenia aj naďalej pripravení “zasahovať na všetkých úrovniach”, aby tak bránili záujmy Spojených štátov. Budú tiež pokračovať v spolupráci s cieľom zabrániť IS zmocniť sa územia, vykonávať finančné transakcie, získavať podporu či prenikať na územie USA.

Americký prezident Donald Trump v utorok v súvislosti so správami o pripravovanom sťahovaní vojenských jednotiek zo Sýrie na Twitteri uviedol, že extrémistická organizácia Islamský štát bola v tejto krajine porazená. Podľa neho to bol jediný dôvod pre americkú vojenskú prítomnosť v Sýrii počas jeho mandátu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj