New York 31. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala vo štvrtok rezolúciu, ktorou predĺžila platnosť zbrojného embarga a ďalších sankcií voči Južnému Sudánu. Urobila tak i napriek námietkam viacerých afrických krajín, Ruska a Číny, že tieto opatrenia neprispejú k snahám o nastolenie mieru, uviedla tlačová agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Rezolúcia predložená Spojenými štátmi získala v 15-člennej BR OSN celkovo desať hlasov. Zvyšných päť členov – Juhoafrická republika, Pobrežie Slonoviny, Rovníková Guinea, Rusko a Čína – sa hlasovania zdržalo.

Znepriatelené strany v Južnom Sudáne podpísali vlani v septembri mierovú dohodu, ktorá mala ukončiť päť rokov trvajúcu občiansku vojnu v tejto najmladšej krajine sveta. Hlavné prvky danej dohody však stále neboli realizované.

Úradujúci veľvyslanec Spojených štátov pri OSN Jonathan Cohen vyjadril sklamanie z chýbajúcej podpory zo strany afrických krajín pre spomínanú rezolúciu. “Ak má byť nejaká šanca na trvalý mier v Južnom Sudáne, musíme zastaviť tok zbraní používaných na živenie konfliktu a terorizovanie civilistov,” upozornil.

Južný Sudán vznikol v atmosfére optimizmu v roku 2011, keď získal nezávislosť od Sudánu. Rivalita medzi prezidentom Salvom Kiirom a bývalým viceprezidentom Riekom Macharom však vyústila v roku 2013 do občianskej vojny sprevádzanej surovým násilím, znásilňovaním a obavami z etnických čistiek.

Počas vojny zahynulo takmer 400.000 ľudí a štyri milióny obyvateľov ušlo zo svojich domovov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj