Bezpečnostná rada odmietla konkurenčné rezolúcie o Venezuele

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

New York 1. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)

Rusko a Čína podľa očakávania vo štvrtok vetovali v Bezpečnostnej rady OSN návrh rezolúcie z dielne Spojených štátov, ktorý vyzýval na “mierové obnovenie demokracie” vo Venezuele, slobodné a spravodlivé prezidentské voľby a neobmedzený prístup k humanitárnej pomoci pre všetkých ľudí, ktorí ju potrebujú. Dokument zároveň vyjadroval jasnú podporu opozičnému lídrovi Juanovi Guaidóovi a odsudzoval nadmerné použitie sily zo strany venezuelských bezpečnostných síl

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Neuspel ani konkurenčný návrh Moskvy, ktorý nezískal dostatočnú podporu. Za hlasovala okrem Číny a Ruska iba Juhoafrická republika a Rovníková Guinea. Sedem štátov bolo proti, štyri sa zdržali. Ruský text vyjadroval podporu venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi a odmietal zasahovanie do záležitostí štátu i akékoľvek hrozby vojenskej intervencie.

Výsledky podčiarkujú neschopnosť najmocnejšieho orgánu OSN nájsť východisko zo zhoršujúcej sa situácie v juhoamerickej krajine.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj