Brusel 8. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto: ESCRIPTORS CATALANS Twitter)

Dvoch katalánskych lídrov hľadaných španielskymi úradmi v súvislosti s neúspešným pokusom o vyhlásenie nezávislosti Katalánska oficiálne zatkli v Belgicku. Následne ich však prepustili na slobodu vzhľadom na stále prebiehajúce extradičné konanie. V piatok to oznámila belgická prokuratúra, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Lluis Puig a Toni Comín

Španielsko reaktivovalo európske zatykače na Lluísa Puiga a Antoniho Comína odvtedy, ako madridský súd v októbri udelil ďalším deviatim lídrom dlhoročné väzenské tresty za ich úlohu pri organizovaní ilegálneho referenda a vyhlásení nezávislosti Katalánska – regiónu na severovýchode Španielska – v roku 2017.

Bývalý katalánsky líder Carles Puigdemont, na ktorého sa tiež vzťahuje zatykač, predstúpi pred belgický súd 16. decembra. Španielsko obnovilo európsky zatykač aj na akademičku Claru Ponsatíovú, ktorá žije v Škótsku.

Puig i Comín boli o svojich zatykačoch informovaní a vo štvrtok sa sami prihlásili na belgickej polícii. Krátko nato ich prepustili pod podmienkou, že neopustia územie Belgicka. Obaja vzniesli námietku proti svojej extradícii a súd bude v tejto veci rozhodovať 15. novembra, doplnila belgická prokuratúra.

Po zorganizovaní referenda o nezávislosti Katalánska 1. októbra 2017, ktoré španielska justícia označila za neplatné Katalánci 27. októbra toho istého roku vyhlásili nezávislú katalánsku republiku, čo viedlo k najhoršej ústavnej kríze v Španielsku od konca diktatúry generála Francisca Franca.

Puigdemont, hlavný aktér politických snáh o osamostatnenie Katalánska, koncom októbra 2017 opustil Španielsko, aby unikol súdnemu konaniu a uväzneniu.

Carles Puigdemont sa 18. októbra z vlastnej vôle dostavil na stanicu federálnej polície v Bruseli. Puigdemont sa počas výsluchu odvolal na svoju imunitu spojenú so svojím zvolením za poslanca Európskeho parlamentu a odmietol svoje vydanie do Španielska.

Comín mal v Puigdemontovej vláde na starosti zdravotníctvo, Ponsatíová bola ministerkou školstva a Puigovi bol zverený rezort kultúry. V reakcii na kroky katalánskeho parlamentu španielska vláda aktivovala článok 155 španielskej ústavy, čím obmedzila samosprávu regiónu.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj