Bratislava 19. februára 2020 (HSP/Foto: Miroslav Beblavý Facebook)

Miroslav Beblavý (SPOLU) sa rozhodol blokovať mimoriadnu schôdzu aj dnes

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke v popredí Miroslav Beblavý a jeho súputnici po noci strávenej v parlamente pokračujú v blokovaní mimoriadnej schôdze aj dnes

Opakované výzvy premiéra Pellegriniho, aby prestali s blokovaním mimoriadnej schôdze Miroslav Beblavý so svojou skupinou odmietol a rozhodol sa stráviť v parlamente aj noc.

Ráno na sociálnej sieti uviedol:

„Po noci v parlamente sme všetko v rokovacej sále zbalili a upratali. Stojíme opäť pri rečníckom pulte. Sme pripravení urobiť aj dnes všetko, čo sa dá, aby sme Ficovi s Kotlebom a Dankom zabránili zruinovať Slovensko 10 dní pred voľbami. Držte nám palce.“

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Simona Petrík upratuje po strávenej noci v parlamente

Už v utorok Beblavý uviedol, že Pellegrini by sa mal hanbiť za to, že sa rozhodli zvolať mimoriadnu schôdzu dva týždne pred voľbami.

„V Smere sa rozhodli zvolať mimoriadnu schôdzu dva týždne pred voľbami v duchu Paškovho „vyhraj voľby a môžeš všetko“. Urobili to dvojnásobne protizákonne a s pomocou fašistov predložili nehorázne zákony, ktoré vybrakujú štátny rozpočet. Len preto, lebo cítia, že padajú a ľudia im to vo voľbách spočítajú,“ uviedol Beblavý s tým, že oni sa tomu rozhodli povedať nie.

„Peter Pellegrini má plnú hubu toho, že  s fašistami nikdy, ale dneska s nimi chce schvaľovať najväčšie zákony tohto volebného obdobia. Pán Pellegrini sa určite spoliehal na to, že my zaprotestujeme, urobíme tlačovku, povieme že je to hrozné , minútku si zakričíme a potom to vzdáme, lebo doteraz to tak bolo. Ale teraz to tak nebude,“ pokračoval s tým, že ich odpor má zmysel, lebo stačí vydržať do volieb.

Beblavý tiež povedal, že ak sa blíži svadba Smeru s fašitami, ako označuje kotlebovcov, mali by ľudí burcovať a upozorňovať na to. „Dneska sa udiala prvá časť svadby kotlebovcov so Smerom a my sme na tejto svadbe odmietli byť svedkami, my sme ju v prvý deň prekazili. Na to som mimoriadne hrdý.“

V závere dodal, že Pellegrini je typickým príkladom politika, ktorý zastával množstvo funkcií bez nejakého výsledku.

Poliačik: Som presvedčený o tom, že občas verejný záujem káže konať aj proti niektorým pravidlám

Poslanec Martin Poliačik, ktorý spolu so svojimi kolegami Miroslavom Beblavým, Jozefom Mihálom, Alanon Suchánkom, Simonou Petrík a Vierou Dubáčovou od včera odmietajú opustiť rečnícky pult, kvôli čomu bola včerajšia mimoriadna 58. schôdza Národnej rady SR nakoniec prerušená, na sociálnej sieti uverejnil príspevok v ktorom píše, že toto ich správanie, hoci v rozpore s rokovacím poriadkom, je podľa nich vo verejnom záujme.

Poliačik v úvode príspevku popisuje, ako v júni 2016, po tragickej masovej vražde v Orlande, obsadili členovia Demokratickej strany americký kongres a viac ako 24 hodín okupovali rečnícky pult a domáhali sa toho, aby ich komora amerického parlamentu hlasovala o zákone, ktorý by zamedzil násiliu spôsobenému zbraňami v budúcnosti.

Jednu z členiek kongresu, ktorá sa na blokáde podieľala, pred pár rokmi poslanec sprevádzal našim parlamentom a práve včera si spomenul na ich spoločný rozhovor. „Hovorili sme spolu pomerne dlho o tom, kedy má menšina v demokraticky zvolenom pléne právo uzurpovať si právo na akciu či vypočutie.“

Poliačik tvrdí, že má v úcte parlament aj jeho pravidlá, rovnako ako má v úcte legitímny mandát verejných činiteľov aj ich právomoci. Prekáža mu ale arogancia a strata súdnosti, ktorú podľa neho prejavujú Fico, Danko a Kotleba tým, že pár dní pred voľbami idú rozhodovať o veciach, ktoré ovplyvnia rozpočet a v skrátenom legislatívnom konaní chcú prerokovať aj medzinárodnú zmluvu.

„Zhodili rukavice a idú rozdávať posledné rany. Aj ak by mali prehrať, ide o to, aby súper chodil čo najdlhšie s natrhnutou perou a monoklom pod okom,“ píše poslanec.

Priznáva, že to čo robia je v rozpore s rokovacím poriadkom a vraj ho to neteší. Ďalej sa ospravedlnil za to, že pod rečníckym pultíkom na zemi jedol horalky, čo niektorých pohoršilo.

„Som presvedčený o tom, že občas verejný záujem káže konať aj proti niektorým pravidlám. A zabrániť tejto schôdzi celkom určite je konaním vo verejnom záujme. Vláda sa už ani nehrá na to, že by na krytie svojich výdavkov mala zdroje. Obišli sa pripomienkovacie konania, výhrady ekonómov aj odbornej verejnosti. Budem tam stáť, kým to pôjde,“ dodal na záver.

Spomínaní poslanci parlament včera nakoniec neopustili a pri rečníckom pulte, odkiaľ počas noci viackrát vysielali videá aj naživo, ostali nocovať.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj