Paríž 17. mája 2019 (HSP/Foto:u-m-a.se)

Po poškodení strechy a veže Notre Dame, v dôsledku aprílového požiaru, sa architekti začali predbiehať v inovatívnych návrhoch na prestavbu chrámu. Jedna z architektonických firiem navrhuje nahradiť strechu katedrály bazénom. Informuje portál Guardian

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že je otvorený tomu, aby sa katedrála znovu vybudovala “ešte krajšie ako predtým” a premiér Edouard Philippe dodal, že by sa veža katedrály mohla “prispôsobiť technikám a výzvam našej doby.”

Je dosť pravdepodobné, že doteraz prezentované návrhy na prestavbu neoslovia tradicionalistov, ktorí chcú, aby bola gotická katedrála z 12. storočia, doplnená vežou Eugena Violiera-le-Duca z 19. storočia, obnovená do pôvodného stavu.

Len týždeň po požiari, 15. apríla, francúzska firma Studio NAB prišla s nápadom vybudovania skleníka na streche budovy; iní navrhovali zase park, terasu alebo dokonca les.

Britský architekt Norman Foster navrhol vežu v tvare pyramídy z krištáľu a nehrdzavejúcej ocele. Niektorí zas tvrdia, že by katedrála nemal byť prestavaná vôbec. „Nie sme povinní obnoviť jej identitu,“ povedal architekt Alexandre Chassang, ktorý prišiel s návrhom sklenenej veže.

Architektonická firma Ulfa Mejergrena (UMA) prišla s plánom na vytvorenie bazéna v tvare kríža pokrývajúceho celú strešnú oblasť. Na bazén by malo dohliadať 12 apoštolov, ktorých sa podarilo pred ohňom ochrániť, keďže boli kvôli reštaurovaniu z budovy odstránení už skôr.  „Katedrála podľa nášho názoru nie je izolovaným ostrovom v mestskej štruktúre; patrí mestu a ľuďom,“ dodala UMA.

Florian Renucci, majster murár na experimentálnom stredovekom stavenisku na Guédelon v Burgundsku, verí, že Notre Dame by mal byť a môže byť, obnovený do pôvodného stavu.

„Obnova Notre Dame by mala rešpektovať techniky éry, v ktorej bola postavená, s rešpektom k celkovej gotickej harmónii, ktorá pochádza z kombinácie ľudí, ktorí ju postavili, a materiálov, ktoré použili, kameňa, dreva, železa a skla, “povedal Renucci. „Musíme rešpektovať ducha tejto práce. Gotické obdobie bolo vrcholom architektúry … ak to spravíme správne, bude tu stáť ešte ďalších 1000 rokov. “

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj