Bratislava 21. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Strana Most-Híd má vlastné predstavy o menách ďalších ústavných sudcov, ale koalícia funguje na princípe kompromisov. Uviedol to predseda poslaneckého klubu strany Tibor Bastrnák a pripomenul, že parlamentná väčšina je schopná zvoliť v dnešnej voľbe ďalších sudcov. Nekonkretizoval však, aký počet to napokon bude

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec NR SR Tibor Bastrnák (Most-Híd)

Poslanci Národnej rady SR budú voliť sudcov dnes po sedemnástej hodine. Na Ústavnom súde SR chýba šesť sudcov z trinástich. O post sa uchádza dovedna 24 kandidátov, z ktorých väčšina sa zúčastnila už na predošlých voľbách. V prípade neúspechu sa bude voľba opakovať v stredu 22. mája.

“Koalícia je schopná sa dohodnúť a zvoliť sudcov. Máme nejaké predstavy v strane, ale koalícia funguje na princípe kompromisov. Aj my máme isté mená, ale aj v rámci klubu budeme ešte rokovať. Ideálne by bolo, ak by sme zvolili desiatich,” povedal Bastrnák. O sudcoch bude ešte diskusia aj na Koaličnej rade, ktorá je naplánovaná na 12:00.

Bastrnák sa domnieva, že počet sudcov, ktorých treba zvoliť, je problém, ktorý vytvoril prezident Andrej Kiska. “Počet sudcov, ktorých má Národná rada SR zvoliť, je ústavný problém, ktorý vytvoril pán prezident. Bolo to nešťastné zo strany prezidenta a teraz sa prikláňame k tomu, aby sme zvolili maximálne desať kandidátov,” dodal predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd. Diskusia o počte ďalších sudcov vznikla po tom, ako prezident Andrej Kiska zo zvolených ôsmich kandidátov vymenoval iba troch. Ústavná zvyklosť pritom hovorí, že prezident menuje z dvojnásobného počtu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj