Banská Bystrica 27. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)

Predvianočné obdobie v Banskej Bystrici odštartovali už v pondelok 25. novembra dovezením a postavením vianočného stromu na Námestí SNP, kde už v piatok 29. novembra otvoria tohtoročné Banskobystrické Vianoce 2019. Stánky s občerstvením budú až do 2. januára ponúkať tradičné vianočné dobroty denne od 11:00 do 23:45

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová, okrem podujatí spojených s rozsvietením vianočného stromčeka na Mikuláša, silvestrovským programom a ďalšími, čakajú na návštevníkov trhy s remeselným sortimentom, výstava Betlehemov aj charitatívne predaje vianočného punču.

„Okrem stánkov s občerstvením a remeselnými výrobkami sme sa usilovali vytvoriť program, v ktorom si každý nájde to svoje. Ani tento rok nezabudneme na zvyky a tradície, no ani na moderné aktivity či hudobnú produkciu. Podujatia budú pestré a ja ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli vytvoriť Banskobystrické Vianoce 2019,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Predzvesťou vianočného programu bude výstava v radnici s názvom Čaro Betlehemov. Betlehemy rôznych druhov, typov a veľkostí mestu zo svojho depozitu zapožičia Stredoslovenské múzeum. Zaujímavý je najstarší betlehem z Tajova z roku 1880, ale i betlehem ukrytý v zápalkovej škatuľke.

Vianočné oslavy odštartujú tradične 6. decembra podujatím Mikuláš na námestí. Príchod Mikuláša a divadelné predstavenie pripravilo mesto aj pre detské onkologické oddelenie v Rooseveltovej nemocnici. „Vianočný program si užijú aj viaceré domovy sociálnych služieb v pôsobnosti mesta a mikulášsky program rozveselí aj deti z organizácie PONS,“ doplnila hovorkyňa primátora Mojžišová s tým, že Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pripravila Charitatívny punč na 10. decembra a Primátorský punč si budú môcť návštevníci trhov kúpiť na Luciu 13. decembra.

V dňoch 19. a 20. decembra sa uskutočnia predstavenia živého betlehemu v podaní Cassanova, spoločnosti veselých šermiarov. Do tepla radnice prenesie 20. decembra návštevníkov krst knihy Jánošík na úteku. „Súčasťou uvedenia knihy banskobystrického hudobníka, cestovateľa a spisovateľa Filipa Jánošíka Lehotského bude aj premietanie z jeho ciest po svete,“ dodala Mojžišová.

Počas osláv Silvestra vystúpi Peter Cmorik Band a po polnočnom ohňostroji zahrá kapela King Shaolin, ktorá je dvornou kapelou speváčky Celeste Buckingham. Pripravený je na 1. januára aj novoročný ohňostroj spojený s koncertom hudobnej skupiny Cimbal Brothers.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj