Bratislava/Praha 12. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Český premiér Andrej Babiš sa stretol s prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom. Stretnutie trvalo viac ako hodinu a týkalo sa diplomatických vzťahov Českej republiky a Spojených štátov. Babiš v pondelkovom rozhovore pre denník Pravda povedal, že reč bola aj o Slovenskej republike

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký prezident Donald Trump (druhý vľavo), prvá dáma USA Melania Trumpová (vľavo), český premiér Andrej Babiš a jeho manželka Monika Babišová

Premiér ČR navštívil Washington 7. marca na výročie narodenia prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka, ktoré spoločne s Trumpom aj symbolicky oslávili.

Ich bilaterálna debata sa následne sústredila najmä na ekonomické témy. Babiš podľa vlastných slov odporučil prezidentovi USA, aby v ekonomických rozhovoroch (a prípadných nových clách) počkal na výsledok májových volieb do Európskeho parlamentu, od ktorých sa odvinie podoba budúcej Európskej komisie.

Vyhlásil pri tom, že “clá na dovoz automobilov z členských krajín únie, čo by nepríjemne postihlo nielen Českú republiku, ale aj Slovensko”.

Andrej Babiš napriek možným clám dodal, že zo stretnutia odchádzal spokojný. “Pán prezident Trump na stretnutí pôsobil príjemným dojmom a prebrali sme kľúčové témy. V nedeľu vo Varšave som hovoril s ostatnými premiérmi V4 z Maďarska, Poľska a Slovenska, a dohodli sme sa, že pozveme na rokovanie visegrádskej skupiny eurokomisárku pre obchod Ceciliu Malmströmovú, aby informovala o vývoji vyjednávania. Trump mi totiž povedal, že sa to zatiaľ neuberá dobrým smerom. Pritom ide o vec, ktorá je v eminentnom záujme Českej republiky a podobne to platí o Slovensku, Maďarsku a Poľsku.”

Podľa Babiša by išlo o veľký zásah do automobilového priemyslu v únii.

“V prípade Česka by boli ohrozené tisíce pracovných miest, pretože sme významný subdodávateľ do Nemecka. Možnože ešte horšie by to pocítilo Slovensko, pretože na americký trh vyváža konečné produkty, ktorými sú luxusné autá. Takže fakticky som loboval v Bielom dome nielen za české záujmy, ale zároveň tiež za slovenské,” vysvetlil.

Pellegrini onedlho taktiež u Trumpa

Pred týždňom médiami prebehla správa, že pozvanie do Bieleho domu dostal aj premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pellegrini by sa mal s vysokou pravdepodobnosťou stretnúť s prezidentom USA Donaldom Trumpom. “Pracuje sa na tom, zatiaľ termín nie je,“ povedal diplomatický zdroj denníku Pravda.

“Môže to byť možno na jeseň tohto roku, pretože na jar 2020 už budú voľby do NR SR,“ uviedol zdroj s tým, že americká administratíva má záujem o priame stretnutia s lídrami spojeneckých členských krajín NATO.


Zdroj