Davos 25. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose Andrej Babiš vyhlásil, že v Európskej únii by sa mal posilniť vplyv národných štátov a nemala by sa prehlbovať integrácia. Zároveň vyzval aj k rozšíreniu Schengenu, informoval vo štvrtok portál Aktuálně.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke český premiér Andrej Babiš

Na fóre o aktuálnych problémoch premiér povedal, že Európska rada by mala mať najväčšie slovo z európskych štruktúr, teraz však najväčší vplyv má Európska komisia. Podľa Babiša by sa tým mal posilniť vplyv jednotlivých členských štátov, píše portál.

Vízia je taká, že chceme menej Európy, väčší vplyv jednotlivých členských štátov, uviedol premiér počas vystúpenia v diskusii s názvom Smerom k spoločnej vízii pre Európsku úniu.

Tiež Babiš spomenul potrebu rozšírenia Európskej únie o Chorvátsko, Bulharsko a Rumunsko. Podľa neho je potrebné mať stratégiu pre západný Balkán, inak v bude silnieť vplyv iných mocností, Saudskej Arábie či Turecka.

Český premiér ďalej vo svojom vyhlásení navrhol zavádzanie celoeurópskeho lídra, ktorý by bol rešpektovaný všetkými členskými štátmi EÚ, vystupoval objektívne pre všetky štáty a to je tým, že by nezastupoval len svoju krajinu.

Svetové ekonomické fórum prebieha v dňoch 23. až na 25. januára vo švajčiarskom Davose. Premiér Andrej Babiš sa vo štvrtok už stretol s premiérmi Luxemburska, Portugalska, Izraela a ďalších krajín.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj