Bratislava 21. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)

Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) SR vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby prehodnotili návrh zákona o zastavení starých exekúcií. Ten sa aktuálne nachádza v druhom čítaní aktuálnej schôdze parlamentu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Katarína Kafková

“Ak sa štát rozhodne pomáhať dlžníkom, nemal by tak robiť na úkor takej zraniteľnej časti obyvateľov, akou sú pacienti,” uviedla výkonná riaditeľka AZP SR Katarína Kafková. Podľa nej totiž vďaka zákonu získajú jedine exekútori, ktorí si rozdelia vyše 100 miliónov eur.

“V prípade zdravotných poisťovní bude mať návrh ministerstva spravodlivosti dosah na tisíce pacientov, ktorí sú v rovnakej, často aj ťažšej životnej situácii ako ľudia v exekúcii. Milióny eur, ktoré zaplatia zdravotné poisťovne exekútorom zbytočne, znamenajú stovky operácií, vyšetrení či úhrad za lieky,” poukázala Kafková s dôvetkom, že slovenské zdravotníctvo je beztak v napätej situácii práve vďaka chýbajúcim financiám.

Rovnako tvrdí, že predkladateľ zákona Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pri legislatívnom procese pripomienky asociácie ignorovalo. “Zdravotné poisťovne pritom len teraz doriešili iné nerozpočtované legislatívne dosahy, ako je napríklad nákup rekreačných poukazov pre zamestnancov v nemocniciach. Aj preto nás prekvapilo, že ministerstvo spravodlivosti v pripomienkovom konaní úplne odignorovalo naše pripomienky, ktorých cieľom je chrániť pacienta a jeho nárok na dostupnú zdravotnú starostlivosť,” upozornila.

Podľa nej, ak chce štát odbremeniť súdy od exekučných konaní, a zároveň preniesť náklady za exekučné trovy na verejné zdravotné poistenie, mal by s predložením takéhoto návrhu aj jasne povedať, ako ich bude kompenzovať. Ako tiež povedala, pre zdravotné poisťovne bude uplatňovanie zákona v praxi znamenať významný a zbytočný nárast administratívy a nákladov. Spracovanie podkladov na obnovenie desiatok tisíc exekúcií si vyžiada aj u nich posilnenie oddelení, ktoré zabezpečujú výber poistného.

“Zdravotné poisťovne si nemôžu dovoliť tieto exekúcie neobnoviť. Ministerstvo financií SR by sa pri diskusiách o dofinancovaní zdravotníctva totiž oprávnene mohlo pýtať, prečo nezlepšujeme výber poistného,” uzatvorila Kafková.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj