Bratislava 25. januára 2020 (HSP/SHO/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Automobilky v celej Európe čelia viacerým hrozbám. Pokles predajov ich núti prepúšťať. Pocítime to aj na Slovensku. O prácu príde desatina zamestnancov britskej fabriky Jaguar Land Rover pri meste Halewood vo Veľkej Británii. V britskom Halewoode pracuje 4 500 ľudí. O prácu príde takmer 500 z nich. V krátkom čase ide o ďalšie ohlásené hromadné prepúšťanie jedného z európskych automobilových výrobcov. Informujú médiá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Automobilový priemysel na Slovensku priamo zamestnáva 177-tisíc ľudí. Po započítaní peňazí minutých firmami aj zamestnancami závisí od automobilového priemyslu až 275- tisíc miest. Podiel automobilového priemyslu na celkovom priemysle dosiahol 49,5 percenta a podiel na exporte 46,6 percenta.

Pripravujú pre nás štandardní politici osud amerického Detroitu?

Detroit upadol kvôli útlmu automobilovej výroby. V meste tak nastal výrazný populačný pokles a je symbolom recesie. Vďaka nepriaznivému životnému prostrediu sa väčšina obyvateľstva mesta odsťahovala na jeho perifériu alebo na vidiek. 80 % obyvateľov tvoria v súčasnosti Afroameričania. Mesto je povestné vysokou kriminalitou a chátrajúcimi budovami. 18. júla 2013 mesto vyhlásilo bankrot.

Bankrot mesta bol vyhlásený 18. júla 2013. „Je to ťažký krok, ale jediná schodná cesta, ako vyriešiť problém, ktorý nás trápil šesťdesiat rokov,“ skonštatoval guvernér Rick Snyder, pričom predpokladaný dlh mesta je 18.5 miliárd dolárov. Dôvodom krachu je skutočnosť, že šesť rokov po sebe prekračovali výdavky mesta jeho príjmy na konci minulého roku bol schodok rozpočtu 326,6 milióna dolárov a predpokladalo sa, že bez zmien by bol v roku 2017 astronomických 1,3 miliardy dolárov.

Prejavy hospodárskych ťažkostí mesta sú napríklad:

Miera nezamestnanosti v Detroite sa od roku 2000 takmer strojnásobila a je viac ako dvojnásobne vyššia ako je celoštátny priemer; bez práce je pätina mesta.

Na historicky najvyššej úrovni je počet vrážd a mesto je viac ako 20 rokov považované za nejnebezpečnejšie mesto v USA.

Detroitčania čakali v priemere viac ako 58 minút, kým reagovala polícia na tiesňové volanie. Celoštátny priemer je 11 minút v prevádzke bola v prvom štvrťroku len tretina sanitiek.

V prvom štvrťroku 2013 nefungovalo odhadom až 40 percent pouličných lámp opustených bolo zhruba 78 000 budov v meste.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj