Assange dostal 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok kaucie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Londýn 1. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Victoria Jones/PA via AP)

Britská sudkyňa Deborah Taylorová poslala v stredu zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea na 50 týždňov za mreže za porušenie podmienok prepustenia na kauciu pred siedmimi rokmi. Assangeovi hrozil maximálne rok za mrežami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Julian Assange

Taylorová uviedla, že sedem rokov jeho pobytu na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne stálo britských daňových poplatníkov 16 miliónov libier (18 miliónov eur). Požiadanie o azyl označila za “zámerný pokus uniknúť spravodlivosti”.

Ekvádor zbavil Assangea azylu 11. apríla. Dôvodom bolo “opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov”. Assange ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne neopustil od augusta 2012 pre obavy z vydania do Švédska, kde čelil obvineniam zo znásilnenia, ako aj obavy zo stíhania, ktoré mu hrozí v USA pre zverejnenie tajných dokumentov o vojne v Iraku či v Afganistane na stránkach WikiLeaks. Kaucia v Británii súvisela so stíhaním vo Švédsku, ktoré však medzičasom zastavili.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj