Archeológovia našli pri Luxore rozsiahlu hrobku a nepoškodenú múmiu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Káhira 18. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nariman El-Mofty)

Archeológovia uskutočnili v dvoch lokalitách neďaleko mesta Luxor v Egypte dva významné objavy – 3500 rokov starú rozsiahlu hrobku a 3000 rokov starú nepoškodenú múmiu. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky o tom píše agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Hrobka z čias 18. dynastie (1550 – 1292 pred n. l.) obsahovala podľa tajomníka Najvyššej rady pre pamiatky Mustafu Wazírího rozsiahle nádvorie – najväčšie, aké bolo zatiaľ v archeologickej lokalite Dirá abú an-Nagá nájdené.

Nekropola Dirá abú an-Nagá, nachádzajúca sa na západnom brehu rieky Níl, je pritom známa množstvom chrámov, ako aj hrobiek aristokratov a vyšších úradníkov.

Egyptskí predstavitelia taktiež počas ceremónie pri príležitosti Dňa svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) odhalili nepoškodenú múmiu. Tá pochádzala z ramzesovského obdobia (1292 – 1069 pred n. l.) a objavili ju v inej archeologickej lokalite pri meste Luxor.

Ako upozorňuje agentúra DPA, egyptskí predstavitelia oznámili v posledných mesiacoch niekoľko dôležitých objavov z obdobia faraónov v nádeji, že sa im podarí opätovne rozbehnúť cestovný ruch, ktorý pre túto arabskú krajinu predstavuje hlavný zdroj príjmov.

Ten sa totiž ešte nedokázal spamätať zo škôd spôsobených nepokojmi a teroristickými útokmi, ktoré nasledovali po zosadení dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj