Teherán 7. júla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Körber-Stiftung IP Twitter)

Irán podnikne ďalší krok týkajúci sa dodržiavania ustanovení jadrovej dohody so svetovými mocnosťami o 60 dní. Oznámil to v nedeľu na tlačovej konferencii námestník iránskeho ministra zahraničia Abbás Araghčí. O aký krok presne pôjde, ale neuviedol

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Abbas Araghci

Irán v nedeľu oznámil, že prekročí limit pre obohacovanie uránu stanovený v jadrovej dohode z roku 2015 a do niekoľkých hodín začne obohacovať urán nad limit 3,67 percenta, ktorý táto dohoda určuje. Začiatkom júna už Irán zvýšil nad limit stanovený v dohode aj svoje zásoby nízko obohateného uránu.

Napriek týmto opatreniam islamská republika v nedeľu uviedla, že je otvorená diplomacii a je v kontakte s európskymi signatármi dohody. Araghčí poznamenal, že Irán považuje dohodu stále za platnú a prial by si jej zachovanie.

MAAE: Jadroví inšpektori overia najnovšie kroky Iránu

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) je oboznámená s plánmi Iránu porušiť limit pre obohacovanie uránu stanovený v jadrovej dohode z roku 2015. MAAE v nedeľu uviedla, že jej inšpektori v Iráne budú centrálu vo Viedni informovať, “akonáhle preveria súčasný vývoj”. Žiadne ďalšie podrobnosti agentúra neuviedla.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu medzičasom svetové mocnosti vyzval, aby porušovanie dohody zo strany islamskej republiky rovnako potrestali sankciami. Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že zvýšené obohacovanie uránu má len jediný cieľ – výrobu jadrových bômb.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj