Bratislava 26. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Bol dlhoročným členom aktuálne vládnej strany Smer-SD, za ktorú bol aj poslancom NR SR. Od roku 2016 začal do činnosti strany vnášať kritický tón. Napokon sa však rozhodol Smer opustiť. Aktuálne je členom Národnej koalície, v ktorej je podpredsedom. Zároveň kandiduje na post europoslanca. O svojich cieľom v európskom parlamente po prípadnom zvolení nám porozprával Anton Martvoň

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Anton Martvoň

Čím vás oslovila strana Národná koalícia, že ste sa rozhodli kandidovať do europarlamentu práve za ňu?

Som toho názoru, že SR potrebuje politický reštart, získanie dôvery ľudí v odborné reformy, pričom chcem k tomu svojimi skúsenosťami napomôcť, ako aj ľuďom dokázať, že politika sa dá robiť aj v prospech nich.

A hlavne sami nepáči súčasná politika Smeru. Preto som od nich odišiel a bol som niekoľko rokov nezávislým, i keď sa mi vyhrážali a kriminálnik Kočner ma dal podľa mňa na pokyn smerákov dokonca sledovať za účelom diskreditácie a umlčania, no po množstve rozhovorov s bežnými ľuďmi v mojom regióne a v mojom okolí, som dospel k názoru, že je čas sa politicky vrátiť, zabudnúť na minulosť a sústrediť sa na vytvorenie lepšej budúcnosti pre naše deti.

Práve preto ma Národná koalícia oslovila svojimi myšlienkami a programom, pričom som zistil, že je v nej viacero ľudí, či mojich priateľov a známych, ktorí sa snažia zmeniť túto krajinu k lepšiemu (podobne ako ja) a dať reformy pre bežného človeka na prvé miesto v politike.

V Národnej koalícii sa dokonca snažia o to, aby sklamaní ľudia zo súčasnej vlády mali dôstojnú politickú alternatívu obhajujúcu v SR slovenské, národné, kresťanské, rodinné, či sociálne cítenie, hodnoty a reformy s akcentom na odbornosť, na regióny a na robenie politiky pre bežných ľudí a nie pre oligarchiu tak, ako to robí súčasná vláda.

Preto som sa rozhodol vstúpiť do Národnej koalície a prijať ich ponuku kandidovať za nich do Európskeho parlamentu, lebo mi na Slovensku záleží a chcem aby boli v EÚ Slováci partnermi a nie iba sluhami pri výrobných linkách, ktorým tu vozia druhotriedne potraviny, či dokonca aj elektrospotrebiče.

Čo sa vám najviac páči na strane?

Páči sa mi, že v Národnej koalícii nie je žiaden VIP klub, tak ako ho majú urobený v napríklad v Smere s kultom osobnosti už nedôveryhodného Fica, rešpektujú tu ženy o čom svedčí to, že predsedníčkou strany je S. Vorobelová a aj svedčí o tom naša eurokandidátka, no a všetci sa tu snažíme vytvoriť jeden dobrý team spoločne bojujúci za Slovensko, kde som dúfam zapadol a asi aj preto si ma v Národnej koalícii zvolili za svojho podpredsedu strany.

Uviedli ste, že chcete, aby boli v EÚ Slováci partnermi a nie iba sluhami. Aký je váš postoj k EÚ?

Môj postoj k EÚ je pozitívny. Nie som určite euroskeptik, práve naopak. Vždy, ešte aj keď SR nebola členom EÚ, som vstup do EÚ podporoval. Bol som dokonca členom aj prvej Ústrednej volebnej komisie pre naše prvé voľby do Európskeho parlamentu.

No, vždy som chcel, aby bol dodržiavaný pôvodný účel vzniku EÚ a nie to, aby sa  eurobyrokrati na čele s Merkelovou, či s Macronom snažili o vytvorenie nejakého ich super-štátu riadeného Nemeckom a Francúzskom rozhodujúcimi ešte aj o Slovákoch. Aj M.R.Štefánik chcel vždy, aby Slováci mali svoje miesto so svojím vlastným štátom v Európe a nie boli v područí nejakého super-štátu, ako bolo vtedy Rakúsko-Uhorsko. A na boj za národný štát našich predkov ako Slováci nesmieme nikdy zabudnúť.

Je teda potrebné zachovanie EÚ s cieľom reformovať ju?

To, čo sa  deje v EÚ je jasným signálom,  že EÚ potrebuje nutnú reformu, rázne zníženie počtu a obmedzenie vplyvu eurobyrokratov a návrat k postaveniu EÚ ako nadnárodnej organizácie suverénnych národných štátov.

EÚ je určite potrebná v rámci rozdelenia sveta, i jej myšlienka vzniku bola výborná, preto ju treba zachovať, no v jej inštitúciách začali s pokusmi o centralizáciu moci Bruselu, a preto som toho názoru, že je potrebné vyčistiť tzv. Augiášovský chliev a reformovať EÚ v prospech pomoci a bezpečnosti pre obyvateľov EÚ a teda aj nás Slovákov.

Som toho názoru, že Juncker by mal byť okamžite odvolaný a podľa mňa poslaný rovno na protialkoholické liečenie.

Aké nosné témy budú súčasťou vašej kandidatúry? Akým problémom sa chcete po prípadnom zvolení primárne venovať?

Záujmy Slovenska v EÚ budú vždy na prvom mieste! Cieľom v EÚ pre mňa i pre Národnú koalíciu je zachrániť národné štáty, ochrániť európske hodnoty stojace na kresťanstve a všetkými legálnymi spôsobmi zabrániť bruselským byrokratom umožniť príchod miliónov nelegálnych migrantov do EÚ a tým aj na Slovensko.

Peniaze, ktoré EÚ míňa na nelegálnu migráciu budem navrhovať použiť na zlepšenie životných, sociálnych a pracovných podmienok obyvateľov EÚ – teda aj nás Slovákov.

Chcem, aby Slováci boli v EÚ partnermi a nie sluhami za výrobnými linkami, a preto sa budem snažiť otvoriť témy ako je minimálna európska mzda, či minimálny európsky dôchodok, podpora športu a mladých ľudí, a to všetko na úrovni západných krajín.

Na Slovensku žije viac ako pol milióna Slovákov na pokraji chudoby, či žije v chudobe, pričom práve na to budem poukazovať, aby sa takéto problémy národných štátov za pomoci EÚ riešili.

Budem presadzovať zlepšenie európskej ochrany prírody pred nelegálnymi výrubmi, ako aj ochrany spotrebiteľov a zdravotne postihnutých osôb a zlepšenie boja proti ožobračovaniu ľudí, proti úžerníkom a šmejdom v celej EÚ.

Čo je potrebné v EÚ najviac reformovať?

Odmietam, aby Slovensko bolo krajinou, kde sa budú voziť menej kvalitné druhotriedne potraviny a rýchlokaziace sa elektrospotrebiče.

Som jednoznačne proti tomu, aby sa EÚ stala superštátom pod taktovkou Merkelovej a Macrona, kde kresťanstvo a tradičná rodina sa stanú iba okrajovými hodnotami.

Taktiež som proti tomu, aby  Európska prokuratúra mala neprimerané kompetencie voči obyvateľom Slovenska, nechcem jej budúce zneužívanie na kriminalizáciu a zatýkanie obyvateľov EÚ, či národných politikov a aj Slovákov za ich názory na migráciu, či na reformy EÚ, prezentované na internete.

Ako nazeráte na smernicu EÚ o autorských právach?

Som zástancom slobody slova, prezentovania názorov (nie extrémistických) na internete, pričom som zástancom slobody sťahovania, či bezplatného zdieľania digitálneho obsahu na internete ako sú obrázky, fotky, hudba, knihy, filmy, či články, pričom budem proti navrhovanej smernici EÚ, ktorá najnovšie mieni tieto slobody aj Slovákom cez neprimeranú ochranu autorských práv výrazne obmedziť, ako aj otvorím debatu ohľadom zrušenia smernice EÚ obmedzujúce držanie niektorých zbraní na vlastnú ochranu, pre športové, poľovnícke, či historické účely.

V EP budem tvrdo bojovať, aby hlasy a názory všetkých Slovákov bolo v celej EÚ počuť aspoň tak, ako je dnes počuť z iných krajín kritizujúcich bláznivé nápady Bruselu pri zavádzaní nezmyselných povinností pre ľudí, či podnikateľov.

Aký je váš postoj k LGBTI komunite? Budete v europarlamenta bojovať za


ich požiadavky?

LGBTI komunitu rešpektujem v rovine ich spoločného života v jednej domácnosti, tak ako to je aj teraz v SR, no som proti akýmkoľvek snahám EÚ o umožnenie adopcie detí párom rovnakého pohlavia (zvlášť mužom), ako aj som dôrazne proti tolerovaniu zo  strany EÚ akýchkoľvek možností kupovania si detí cez ich náhradné vynosenie prostredníctvom náhradnej matky sprostredkované cez americké agentúry za veľké peniaze pod “zámienkou akéhosi náhradného materstva” i keď ide o biznis s deťmi.

Medzinárodný dohovor o právach dieťaťa musí byť v celej EÚ rešpektovaný a dodržiavaný, pričom EÚ by mala dôsledne postihovať akékoľvek snahy o jeho obchádzanie americkými agentúrami náhradného materstva a teda robenie biznisu s deťmi. Nie sme v otrokárskej dobe.

Ja chápem, že USA ako jeden z mála štátov neratifikovali predmetný dohovor o právach dieťaťa, no ich agentúry by si nemali dovoľovať obchádzať právo členských štátov EÚ.

Ja preto, v európskom parlamente budem bojovať predovšetkým za práva nás Slovákov, ako aj za naše národné, kultúrne, sociálne, či kresťanské tradície v duchu tradičnej rodiny.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Anton Martvoň

Aké skúsenosti z pôsobenia v NR SR ako poslanec by ste využili na poste europoslanca?

Samozrejme v prvom rade by som chcel využiť moje schopnosti a skúsenosti, ktoré som získal v NRSR nielen pri príprave a presadení viacerých zákonov a legislatívy v prospech bežných ľudí, či pri pomoci môjmu mestu a regiónu, ale chcem využiť aj moje skúsenosti získane pri bilaterálnych rokovaniach s medzinárodnými delegáciami, či v rámci skupín priateľstva s inými štátmi, ako aj pri mojom pôsobení v Parlamentnom zhromaždení NATO, kde som zastupoval SR.

V druhom rade, by som rád využil aj moje odborné skúsenosti získané mojou dlhoročnou praxou v oblasti práva, či akademickou činnosťou, kde som často musel riešiť a hľadať riešenia na rôzne odborné i životné problémy v praktickej, či v teoretickej rovine.

A v treťom rade (nie však v poslednom) by som rád využil aj národný, odborný, sociálny, či regionálny potenciál členov našej strany Národnej koalície pri otváraní tém v Európskom parlamente a pri poukazovaní na problémy nás Slovákov, a to aj za spolupráce s inými politickými stranami obhajujúcimi národné a kresťanské hodnoty v EÚ, ako je napr. politická strana M. Salviniho v Taliansku.


Zdroj