Bratislava 17. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Kandidátka na prezidentku Slovenskej republiky Zuzana Čaputová si dôveru hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) váži a zároveň je presvedčená, že všetci demokratickí kandidáti musia byť pripravení sa v kľúčovom momente zachovať zodpovedne

Na snímke Zuzana Čaputová

Čaputová reagovala na výzvu OĽaNO, ktoré žiada Zuzanu Čaputovú, Františka Mikloška a Roberta Mistríka, aby sa dohodli na spoločnom kandidátovi na prezidenta. Jej reakciu agentúre SITA poskytol Martin Burgr.

“Môj postoj je od začiatku rovnaký. Ak nám ide o dobro tejto krajiny, musíme byť všetci demokratickí kandidáti pripravení sa v kľúčovom momente zachovať zodpovedne. Ja sa momentálne snažím najmä prezentovať moju víziu spravodlivejšej a lepšej krajiny. Z prieskumov však viem, že s pánom Mistríkom oslovujeme podobných voličov, a teda mnohí sa budú rozhodovať práve medzi nami dvoma,” uviedla s tým, že ak sú však rozdiely v prieskumoch stále malé, mali by umožniť voličom rozhodovanie na porovnaní príbehov, názorov a plánov, nie na porovnaní percent.

“Napríklad aj formou predvolebných debát. Určite sa rozhodnem zodpovedne a v prospech Slovenska, ale teraz to považujem za predčasné,” uzavrela.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si uvedomuje dôležitosť spolupráce demokratických opozičných síl pred prezidentskými voľbami. Uvádza sa to v tlačovej správe, pod ktorou sú podpísaní líder OĽaNO Igor Matovič a predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Tlačovú správu agentúre SITA poskytol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

OĽaNO tvrdí, že medzi záujemcami o funkciu prezidenta sú traja kandidáti, ktorí by v prípade zvolenia mohli byť dôstojnou hlavou štátu. “Sú nimi Zuzana Čaputová, František Mikloško a Robert Mistrík. Keďže však z väčšej časti oslovujú podobných voličov, rozdrobenosť hlasov zásadne zvyšuje šance iných kandidátov s pochybnou minulosťou, ktorí by Slovensku nepriniesli nič dobrého,” uvádzajú v stanovisku Remišová a Matovič.

Poslanci Národnej rady SR za OĽaNO očakávajú, že spomenutí kandidáti využijú pokojnejšie obdobie na konci roka, uprednostnia záujmy Slovenska pred vlastnými ambíciami, dokážu sa dohodnúť na jednom spoločnom kandidátovi z ich radov a jeho meno verejnosti oznámia ešte pred vyhlásením volieb a zabránia tak prepadnutiu akýchkoľvek hlasov.

“Preto sa zaväzujeme, že v prípade takto vzniknutej dohody troch kandidátov podporíme ich spoločného prezidentského kandidáta. V prípade, ak do termínu vyhlásenia prezidentských volieb nevznikne vzájomná dohoda spomenutých kandidátov, OĽaNO následne oznámi postup hnutia v prezidentských voľbách,” dodali predstavitelia hnutia.

Prezidentskému kandidátovi Františkovi Mikloškovi by bolo cťou, keby ho Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) na funkciu prezidenta podporilo, no nebude sa ako nezávislý prezidentský kandidát zúčastňovať na “kortešačke” medzi politickými stranami. Uviedol to v reakcii na návrh predsedu KDH Alojza Hlinu urobiť “primárky” medzi Mikloškom a Veronikou Remišovou, z ktorých by vzišiel prezidentský kandidát KDH a OĽaNO. Ako uviedol, vo štvrtok 13. decembra vyjadrilo jeho kandidatúre podporu Predsedníctvo a Ústredie Zväzu kresťanských seniorov na Slovensku, za čo im vyjadruje vďaku. “Rovnako som vďačný mnohým funkcionárom a voličom KDH, ktorí ma v mojej kandidatúre podporujú,” dodal Mikloško.


Zdroj