Caracas 27. januára 2019 (HSP/Politikus/Foto:TASR/AP-Thomas Kienzle)

Portál Politikus informuje o odmietnutí Bank of England vrátiť Venezuele zlato v hodnote 1,2 miliardy USD, ktoré si Venezuela v Bank of England uložila

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Samozrejme netreba sa čudovať postupu Bank of Englad, nie je to prvý krát čo Angličania a Američania nevracajú zlato uskladnené v sejfoch britských či amerických bánk. Kradnúť cudzie zlato, financie a zdroje patrí k bežnej praxi vyspelej anglosaskej demokracie.

Len v posledných rokoch už Anglosasi okradli  Irán, Irak, Sýriu, Juhosláviu, Líbyu, čo ani tak veľmi neprekvapuje, zábavné sú však machinácie, ktoré Američania vykonávajú v posledných rokoch aj voči svojím spojencom. Máme na mysli prípad, keď Američania nepustili nemeckú komisiu na hĺbkový audit do amerických sejfov, kde malo byť uložené nemecké zlato. Nemci sa museli uspokojiť s tvrdením, že zlato sa v sejfoch nachádza a spojenci si musia dôverovať.

Angličania sa v otázke Venezuely už pripojili na stranu USA, Američania sú rozhodnutí vo Venezuele vykonať štátny prevrat podľa líbyjského vzoru, ideálne by bolo, keby Madura postihol osud Kaddáfiho. Podľa informácii agentúry Reuters už Madura chráni 400 žoldnierov ruskej skupiny Vagner.

Bolton a Pompeo požiadali Angličanov, aby oddelili Madura od aktív v zahraničných bankách a tieto aktíva poskytli samozvanému prezidentovi Gauidovi, ktorého Američania protežujú. Podľa expertov Guaido využije len menšiu časť aktív, zvyšok odovzdá Američanom.

Lídri EÚ už podporili Američanov a voči Madurovi už odznelo rázne ultimátum zo strany Francúzska, Británie, Nemecka, a Španielska, toto ultimátum však Maduro odmieta ako hrubé zasahovanie do venezuelských vnútorných záležitostí. Na hraniciach Venezuely sú pripravení ďalší americkí spojenci (Brazília, Kolumbia, Peru…)  k tomu, aby v prípade potreby voči Venezuele zasiahli aj vojensky.

Venezuelské aktíva v hodnote približne 8 miliárd USD sa nachádzajú aj v tureckých bankách. Američania sa snažia presvedčiť Ankaru, aby nasledovala príklad Bank of England a uvedené venezuelské aktíva poskytli Juanovi Guaidovi. Samozrejme Erdogan nie je hlupák, takže je pravdepodobné,  že v prípade potreby si väčšiu časť venezuelských aktív ponechá. Američania sú ochotní priniesť aj takúto obeť za draftovanie Turecka na americkú stranu.

Turecko však spoločne s Ruskom, Čínou, Iránom, Kubou, Nicaraguou a Bolíviou podporuje Madura a odmieta samozvanca Guaida, ktorého vytvorili Američania kvôli pokusu o štátny prevrat vo Venezuele. Juan Guaido trávil december usilovnými tajnými cestami v USA, Británii a Španielsku, kde ho pripravili na úlohu vedúceho lídra v pokuse o venezuelský štátny prevrat.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Juan Guaidó

Podľa portálu RusVesna Guaido so svojimi prívržencami a Američania usilovne destabilizujú situáciu vo Venezuele, v krajine už zahynulo v posledných týždňoch 29 ľudí.

Podľa The Wall Street Journal nepokoje vo Venezuele začali krátko po telefonáte Mike Penceho Guaidovi pred niekoľkými dňami. Pence Guiadovi potvrdil, že USA a západní partneri stoja za ním a Američania chcú Guaida ako prezidenta namiesto Madura. To, čo Američania robia je hrubé porušovanie medzinárodných zákonov a pokus o štátny prevrat.

Samozvaný prezident Guaido, ktorého za prezidenta vyhlásili Američania (legitímne zvoleným prezidentom Venezuely je Maduro) sa už nechal počuť, že si neželá, aby americkí diplomati opustili Venezuelu, označil Madura za nezákonného prezidenta a vyhlásil sa za súčasného prezidenta Venezuely.

Podporu Guaidovi už vyjadril aj Trump, za ním Kanada, Brazília, Argentína, Kolumbia, Chile, Peru, Francúzsko, Británia. Nemecko či Španielsko.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Nicolás Maduro

Maduro odmieta opustiť Venezuelu, podporujú ho Rusi, Turci, Irán, Čína, Mexiko, Bolívia, Nicaragua a Kuba. Venezuela má tú smolu, že Američania potrebujú parazitovať na ich ropných zdrojoch.

Existuje teoretická možnosť, že v prípade porážky dokážu venezuelskí špecialisti vyhodiť do vzduchu kľúčové časti venezuelských ropných zariadení, čo by znemožnilo Američanom na dlhšiu dobu profitovať  z venezuelských ropných nálezísk. Takýto krok by však mohol priniesť  so sebou značnú ekologickú katastrofu.


Zdroj