Bratislava 23. februára 2019 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)

Prezident Andrej Kiska po včerajšej “tlačovkovej prestrelke” s Robertom Ficom dnes zverejnil chronológiu dokumentujúcu jeho tvrdenia o vyhrážaní Robertom Ficom, kvôli ktorému vraj on a jeho spoločníci vo firme KTAG čelia v súčasnosti problémom s orgánmi činnými v trestnom konaní

Prezident Andrej Kiska včera uviedol, že Robert Fico sa mu mal vyhrážať s tým, že začne voči jeho osobe vojnu, ak  bude neustále sabotovať jeho vymenovanie za ústavného sudcu, či rovno predsedu ústavného súdu. Fico mal podľa Kisku tlačiť na vyšetrovanie firmy KTAG – zneužiť na to verejné inštitúcie, políciu. Pritom podľa jeho slov podobne koná veľa firiem a keby sa malo postupovať podľa vzoru KTAG, mali by byť všetky stíhané. Polícia aj generálna prokuratúra sa však už medzičasom voči tvrdeniam o politickom nátlaku ohradili. Premiér Pellegrini si zasa kladie otázku, prečo sa spochybňuje prebiehajúce vyšetrovanie polície voči prezidentovi a jeho firme, keď na druhej strane veríme vyšetrovaniu voči Bašternákovi a Kočnerovi.

Andrej Kiska preto dnes na sociálnej sieti zverejnil nasledujúce “fakty o vyhrážkach Roberta Fica”

“December 2018


Robert Fico ma požiadal o stretnutie s vopred ohlásenou témou Ústavný súd. Nevidel som dôvod odmietnuť, s predsedami koaličných strán som sa na túto tému stretol opakovane. Odmietol som sa však stretnúť medzi štyrmi očami, bez ďalších svedkov. Na stretnutí sa zúčastnil predseda vlády Peter Pellegrini a môj hovorca. Keď som pozýval Roberta Fica na rokovania k Ústavnému súdu v septembri 2018, poslal za seba Martina Glváča.

2. január 2019


Stretnutie sa uskutočnilo vo vládnom zariadení Kamzík v Starom Smokovci. Predseda strany Smer Robert Fico na stretnutí ani raz nespomenul, že by sa chystal kandidovať na post ústavného sudcu. Pýtal sa ma, či si myslím, že je v zmysle ústavy nevyhnutné zvoliť 18 kandidátov, aby som z nich mohol vybrať 9. Rozoberal rôzne scenáre možného vývoja v prípade, ak sa nepodarí zvoliť 18 kandidátov. Odpovedal som, že zvoliť 18 kandidátov v Národnej rade je v zmysle ústavy najčistejší scenár a kvalitných kandidátov je dosť. Nevidel som a dodnes nevidím dôvod, aby parlament nenavolil 18 kandidátov, čo je jeho povinnosť. Zdôraznil som, že pri výbere sudcov Ústavného súdu sa budem riadiť dvoma kritériami: odbornosť a morálka. Predstavitelia Smeru ukončili diskusiu s tým, že o stretnutí budú informovať koaličných partnerov.

4. január 2019


Zatelefonoval mi predseda strany Most-Híd Béla Bugár, že za ním bol Robert Fico a požiadal ho, aby mi odkázal, že buď ho dám za predsedu Ústavného súdu, alebo proti mne začne boj a predloží správu do parlamentu, namierenú proti mne. Povedal som Bélovi Bugárovi, že ma prekvapilo, že mi Robert Fico nemal odvahu osobne povedať, že chce ísť na Ústavný súd – a dokonca za predsedu. Zdôraznil som, že sa nenechám vydierať. Ešte v ten deň som informoval o telefonáte a vyhrážkach aj premiéra Petra Pellegriniho.

7. január 2019


Robert Fico oznámil, že kandiduje na post ústavného sudcu. Hoci predtým na mňa pravidelne útočil a nazýval ma všetkým možným (úžerníkom, scientológom, daňovým a pozemkovým podvodníkom), od tohto dňa na mňa nepovedal verejne žiadne hanlivé slovo až do momentu, kým sa funkcie vzdal. Vyše mesiac.

14. január 2019


Opäť sme sa stretli s Robertom Ficom na jeho žiadosť, v hoteli Bôrik v Bratislave v rovnakej zostave ako predtým. Robert Fico ma prvýkrát osobne požiadal, aby som ho menoval za ústavného sudcu a následne aj za predsedu Ústavného súdu. Zaznela ponuka na utlmenie útokov voči mne na všetkých frontoch a úrovniach, a zároveň vyhrážka, že ak ho za predsedu ústavného súdu nevymenujem, tak sa útoky obnovia. Povedal som, že si neviem predstaviť situáciu, ako by som mohol vyjsť v ústrety Robertovi Ficovi.

18. január 2019


Opakovane som dostal otázku, či Roberta Fica vymenujem. Odpoveď bola – nie. Na moje prekvapenie Robert Fico neodstúpil z kandidatúry na post sudcu Ústavného súdu, hoci mi to avizoval v prípade môjho negatívneho postoja. Robert Fico predstúpil na vypočutie pred ústavnoprávnym výborom Národnej rady.

12. februára 2019


Robert Fico oznámil, že nebude kandidovať za ústavného sudcu. Po mesačnej odmlke na mňa opätovne začal útočiť. Pokračoval v tom v každom ďalšom vystúpení.

13. február 2019


Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie voči konateľovi KTAG. Podľa informácií z polície pripravené obvinenie nemalo byť poslané do rozhodnutia Roberta Fica odstúpiť.”

Ďalej prezident pripomína časovú následnosť udalostí ohľadom obvinení voči KTAG Robertom Ficom, ktoré sa za krátku dobu objavili na verejnosti:

“Dovoľte mi pripomenúť aj udalosti staré dva roky. V auguste 2017 premiér Robert Fico oznámil na pracovnom rokovaní k zákonu o oznamovateľoch korupcie zástupcom mimovládnych organizácií na Úrade vlády, že ja a môj brat sme daňoví podvodníci a všetky informácie sa onedlho zjavia verejnosti. Onedlho, v septembri 2017 anonymný zdroj „Yegor“ zverejnil dokumenty z Finančnej správy o daňovej kontrole v KTAG, ktoré sú predmetom daňového tajomstva a má k nim prístup len polícia a Finančná správa.

Požiadal som ministra financií Petra Kažimíra o vysvetlenie a zistenie úniku. Do dnešného dňa nebolo zistené, ako k úniku došlo. Mediálne prenikla informácia, že minister Peter Kažimír obvinil z úniku informácií ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Od tohto obdobia ma predseda Smeru Robert Fico začal nazývať daňovým podvodníkom a mafiánom s pozemkami. Útoky sa začali stupňovať po jeho odstúpení z pozície premiéra, za ktoré vinil médiá, organizátorov protestov Za slušné Slovensko – a napokon mňa”, uzatvára svoje vyjadrenie prezident Andrej Kiska.

Zdroj