Praha 20. januára 2020 (HSP/Foto:Pixabay)

Spojené štáty hrozia Českej republike odvetou v prípade, že Česko presadí chystanú digitálne daň. Informoval o tom portál iDnes.cz. Chystaná daň by sa totiž týkala aj amerických spoločností Google alebo Facebook

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Vyhradzujeme si právo zaviesť odvetné opatrenia, ak bude daň diskriminačná voči americkým firmám,“ povedal pre Hospodárske noviny pod sľubom anonymity americký vládny zdroj s tým, že USA v českom návrhu digitálnej dane diskrimináciu skutočne vidia.

Česká nová daň by mala platiť od polovice tohto roka. Podľa návrhu by firmy mali odvádzať štátu 7 percent z tržieb. Podľa ministerstva financií daň štátnemu rozpočtu prinesie päť miliárd korún ročne. Vláda daň schválila v novembri.

Novej dani by mali podliehať internetové firmy s globálnym obratom nad 750 miliónov eur, ktoré budú mať na území Česka ročný obrat za uskutočnené zdaniteľné služby minimálne 100 miliónov korún. Daň sa tak dotkne hlavne spoločností ako sú Google, Facebook, Amazon či Apple.

Ako konkrétne by USA mohli reagovať, nie je zatiaľ jasné a neoznámilo to ani české ministerstvo financií. V prípade zavedenia podobnej dane vo Francúzsku, ale americká vláda pohrozila, že by mohla uvaliť až 100-percentné dodatočné clá na francúzsky tovaru o objeme 2,4 miliardy dolárov vrátane šumivého vína, kabeliek, syrov a ďalších výrobkov. Podľa českých ekonómov je pritom podoba českej digitálnej dane, z hľadiska svojej sadzby, viac ako dvakrát prísnejšia, ako spomínaná digitálna daň vo Francúzsku.

Tatiana Stará

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj