Washington 23. mája 2019 (HSP/Foto:Screenshot Zerohedge.com)

Americký think-tank Rand Corporation, ktorý produkuje dlhodobé stratégie napríklad pre americkú armádu v novej brožúrke vysvetľuje, ako viesť novú studenú vojnu proti Rusku. Upozornil na to server Zerohedge, ktorý dodáva, že niektoré odporúčania sú už v praxi realizované.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Organizácia Rand Corp. uvádza, že už v minulosti vypracovala dlhodobú stratégiu, ktorá umožnila Spojeným štátom vyhrať studenú vojnu tým, že prinútila Sovietsky zväz, aby v strategickej konfrontácii spotreboval veľkú časť vlastných hospodárskych zdrojov.

Práve tento model bol inšpiráciou pre jej nový plán pod názvom “Overextending a Unbalancing Russia”. Podľa amerických analytikov je Rusko stále silným protivníkom USA v rôznych dôležitých segmentoch. Na zvládnutie tohto súpera budú vraj USA a ich spojenci musieť presadzovať spoločnú dlhodobú stratégiu, ktorá využije zraniteľnosť Ruska.

Rand Corp. pritom analyzuje rôzne prostriedky, pomocou ktorých je možné súperiť s Ruskom, pričom pre každú z nich uvádza pravdepodobnosť úspechu, prínosy, náklady a riziká pre USA.

Analytici Rand Corp. odhadujú, že najväčšia zraniteľnosť Ruska súvisí s jeho veľkou závislosťou od vývozu ropy a plynu. Príjmy z týchto vývozov možno znížiť posilnením sankcií a zvýšením vývozu energie zo Spojených štátov. Cieľom je spôsobiť, aby Európa znížila dovoz ruského zemného plynu a nahradila ho skvapalneným zemným plynom prepravovaným po mori z iných krajín.

Ďalším spôsobom destabilizácie ruského hospodárstva v dlhodobom horizonte má byť podpora emigrácie kvalifikovaných pracovníkov, najmä mladých Rusov s vysokou úrovňou vzdelania. V ideologických a informačných sektoroch by vraj bolo potrebné podporovať vnútorne spochybňovať a zároveň podkopávať imidž Ruska v zahraničí, vylúčiť ho z medzinárodných fór a bojkotovať medzinárodné športové podujatia, ktoré organizuje.

V geopolitickom sektore by podľa spomínanej stratégie vyzbrojenie Ukrajiny umožnilo USA využiť hlavný bod vonkajšej zraniteľnosti Ruska, no analytici upozorňujú, že to by sa muselo starostlivo naplánovať, aby bolo Rusko pod tlakom, no aby zároveň nevstúpilo do veľkého konfliktu, ktorý by mohlo vyhrať.

Vo vojenských záležitostiach by USA mohli dosiahnuť veľké výhody s nízkymi nákladmi a rizikami, zvýšením počtu pozemných jednotiek z krajín NATO, ktoré by pracovali protirusky. “USA sa môžu tešiť z vysokej pravdepodobností úspechu a vysokého prínosu, s miernymi rizikami, investovaním predovšetkým do strategických bombardérov a rakiet určených na diaľkový útok namierený proti Rusku.”

Odstúpenie od zmluvy o INF a nasadenie nových jadrových rakiet so stredným dosahom v Európe by údajne viedlo k vysokej pravdepodobnosti úspechu, ale zároveň by predstavovalo vysoké riziko.

Rusko by podľa Rand Corp. zaplatilo najvyššiu ceny v priamej konfrontácii, ale USA by v raj v tomto prípade museli investovať obrovské zdroje, v dôsledku čoho by už neboli k dispozícii pre iné ciele.

Portál Zerohedge k tomu uvádza: “Takáto je budúcnosť, ktorú pre nás plánuje Rand Corporation, najvplyvnejší think-tank Deep State – inými slovami, centrum skutočnej moci podchytené ekonomickými, finančnými a vojenskými oligarchiami – ktorí určujú strategické smerovanie nielen USA, ale celého západného sveta.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj