Albany 14. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Americký štát New York zrušil náboženskú výnimku, ktorá umožňovala rodičom vyhnúť sa zaočkovaniu ich detí. Tohtoročný najhorší výskyt osýpok v Spojených štátoch za posledné desaťročia donútil úrady prehodnotiť toto pravidlo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Demokratmi vedený senát a zhromaždenie v New Yorku zrušili výnimku, ktorá umožňovala rodičom uvádzať náboženské dôvody ako príčinu odmietnutia očkovania detí potrebného pri zápise do školy. Vyhnúť sa očkovaniu tak bude možné iba zo zdravotných dôvodov, ako napríklad pri oslabenej imunite.

Bezprostredne po hlasovaní demokratický guvernér Andrew Cuomo opatrenie podpísal. To vstúpilo ihneď do platnosti, nezaočkovaným deťom však dáva po nástupe do školy 30-dňovú lehotu na prvú dávku povinných očkovaní. Podobné výnimky má stále 45 amerických štátov, hoci zákonodarcovia niektorých z nich už predstavili vlastné návrhy riešenia tejto otázky.

Zrušenie výnimky vyvolalo vlnu protestov, pretože podľa mnohých obmedzilo náboženskú slobodu pre varovania, že je ohrozené verejné zdravie. Diskusia o očkovaní je často emotívna a zintenzívnila sa po tom, ako tento rok zaznamenali v Spojených štátoch viac ako tisíc prípadov osýpok, najviac za posledných 27 rokov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj