Washington 15. februára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Ariana Cubillos)

Podľa najnovších informácií vo svetových médiách sa situácia s prevratom vo Venezuele začína vzďalovať pôvodnému americkému cieľu výmeny prezidenta Nicolasa Madura sa opozičného lídra Juana Guiadóa

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro

Západné mainstreamové médiá podľa českej novinárky Terezy Spencerovej priznávajú, že “zmena režimu” vo Venezuele sa v posledných dňoch “zadrháva”.

Podľa britského denníka The Guardian “existujú náznaky, že kampani dochádza para” a “rýchle riešenie už nemožno očakávať”.

Denník píše, že predpokladaná masová dezercia vrchného velenia armády, čo je podľa opozície podmienka pre Madurov odchod, sa nekoná, a Madurov vnútorný kruh začína tvrdiť, že politickú búrku ustál.

Spravodajstvo agentúry Bloomberg zase tvrdí, že “tvorcovia americkej politiky a tí okolo Guiadóa, rovnako ako lídri Brazílie a Kolumbie, sa pozerajú po sebe a obávajú sa zlyhania. Činitelia zo všetkých táborov v súkromných rozhovoroch priznávajú, že predpokladali, že tí druhí mali pripravenú prepracovanejšiu stratégiu. Silnejú tak obavy z toho, ako sa všetko vyvinie ďalej.”

Americký New York Times k tomu dodáva: “V pláne bolo doviezť dodávky do Venezuely a vynútiť konfrontáciu s Madurom, ktorý by pomoc odmietol. To by Madura ukázalo v zlom svetle, hovoria opoziční lídri, a opozícii by to umožnilo ukázať, že je pripravená zaviesť systém pomoci v krajine, kde padajúca ekonomika nechala veľa ľudí o hlade a bez lekárskej starostlivosti. Žiadna dramatická konfrontácia sa ale nekonala.”

Opozícia podľa denníka NYT “vytvorila naliehavé očakávania, a nie je vôbec jasné, či mali plán, ako ich naplniť “… a tak podľa Terezy Spencerovej opozícia vymýšľa “ajeťácke” riešenie, napríklad, že by autobus s pomocou na kolumbijskej strane hranice obklopila skupina ľudí a takto chránený by prešiel do Venezuely…

Dodáva, že venezuelská generálna prokuratúra medzitým začala vyšetrovať ľudí, ktorých opozícia dosadila na čelo štátneho ropného koncernu PDVSA, a pre začiatok im zakázala opúšťať krajinu.

Trumpov bezpečnostný poradca Bolton medzitým varuje svet, aby nenakupovali venezuelskú ropu: “Národy a firmy, ktoré podporujú Madurovo rozkrádanie venezuelských zdrojov, nebudú zabudnuté.”


Zdroj