Rio de Janeiro 27. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Eraldo Peres)

Americký misionár môže byť obvinený z genocídy za odhalenie izolovaného brazílskeho kmeňa a vystavenie ho nebezpečenstvu života, ak sa zistí, že tento kmeň kontaktoval zámerne, podľa úradu FUNAI zaoberajúceho sa záležitosťami pôvodných obyvateľov žijúcich na území Brazílie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Steve Campbell, kresťanský misionár z baptistickej komunity v Maine, vstúpil minulý mesiac do oblasti v brazílskom pralese, ktorú obýva kmeň Hi-Merimã, známy ako jeden z mála, ktorý asi z 300 domorodých kmeňov nemá hlboko v dažďovom pralese žiadny kontakt s vonkajším svetom.

Campbell teraz čelí vážnym obvineniam práve kvôli tomu, že tento kmeň kontaktoval, čím ho mal vystaviť riziku “choroby či až smrti”. Ako totiž potvrdil úrad FUNAI pre agentúru Reuters, “aj keď nedošlo k priamemu kontaktu, pravdepodobnosť prenosu ochorení na izolované domorodé obyvateľstvo je vysoká”.

Podľa FUNAI, Campbell táboril v oblasti, ktorú obýva kmeň Hi-Merimã a vstúpil aj do jednej z jeho izolovaných usadlostí. Kmeň možno len s tisíckou členov je tiež známy tým, že odmieta kontakt s vonkajším svetom a dokonca udržiava nevraživé vzťahy s ostatnými domorodými skupinami.

Podľa miestnych brazílskych novín Campbell tvrdil, že vstúpil do oblasti omylom počas učenia ľudí zo susedného kmeňa Jamamadi, medzi ktorými žije už niekoľko rokov, keď nesprávne použil zariadenie GPS.

Spravodajstvo RT však pripomína, že Campbella pri priblížení sa a kontakte s usadlosťou kmeňa Hi Merimã sprevádzal aspoň jeden člen kmeňa Jamamadi.

Napriek tomu, že FUNAI ešte neohlásila Campbella prokurátore alebo polícii, mohol by čeliť obvineniam z “genocídy” v prípade, ak vyšetrovanie zistí, že sa úmyselne priblížil k izolovanej komunite. Hovorca FUNAI nezmieňuje žiadne konkrétne choroby, ale skutočnosť, že ide o izolovaných ľudí, chýba im prirodzená imunita voči súčasným chorobám.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro podľa všetkého nemá záujem o zachovanie takýchto izolovaných komunít, keďže počas svojej kampane sa zaviazal otvoriť chránenú pôdu a nenechať “ani jeden centimeter” domorodým ľudom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj