Washington 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)

Skupina amerických senátorov vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby ešte prehodnotil svoje nečakané rozhodnutie o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie, ktoré bolo ohlásené v stredu. Informovala o tom agentúra DPA

Ilustračné foto

List s výzvou podpísalo šesť senátorov, medzi ktorými sú aj vplyvní republikáni Lindsey Graham a Marco Rubio.

Podľa nich by bol odchod amerických vojakov zo Sýrie v tejto fáze konfliktu “predčasný a chybný krok, na ktorý by USA draho doplatili”.

“Ak sa rozhodnete naplniť svoje rozhodnutie stiahnuť jednotky zo Sýrie, zvyšky Islamského štátu v Sýrii sa celkom iste oživia a zosilnia svoje aktivity v regióne,” uvádza sa v liste podpísanom štyrmi republikánmi, jedným demokratom a jedným nezávislým členom Senátu.

Z amerického odchodu by podľa senátorov profitoval aj “brutálny diktátorský režim” sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ako aj “protivníci” USA – Irán a Rusko.

Biely dom v stredu oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov pozemných síl s tým, že tento proces sa už začal. Prezident Trump svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa už sa podarilo naplniť cieľ americkej vojenskej prítomnosti v Sýrii – porážku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS.

Od tohto kroku sa ho údajne do poslednej chvíle pokúšali odradiť predstavitelia Pentagónu a americkej armády.

Väčšina z 2000 amerických vojakov nasadených v Sýrii sú inštruktori a poradcovia, ktorí podporujú lokálne, prevažne kurdské jednotky bojujúce proti IS.

Džihádisti z IS v Sýrii ovládajú už len neveľké územia, ale podľa predstaviteľov americkej armády stále predstavujú potenciálnu hrozbu. Existujú obavy, že by sa mohli v chaose sýrskej vojny preskupiť a opäť zaujať stratené pozície.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj