Washington 16. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Americké sankcie proti Iránu a Venezuele nečakane mali za následok zvýšenie dopytu po ruskej značke surovej ropy a zvýšili príjmy ruských vývozcov ropy, píše agentúra Bloomberg

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa informácií agentúry v období november 2018 až júl 2019 ruské ropné spoločnosti získali dodatočné zisky vo výške minimálne 905 miliónov dolárov. “Výpočet sa zakladá na rozdiele spreadu značky Urals voči Brent za toto obdobie v porovnaní s priemerným ukazovateľom za päť rokov,” vysvetľuje agentúra.

Ako podotýka v správe, americké sankcie zvýšili dopyt po ruskej rope na pozadí zníženia ťažby v členských krajinách OPEC a ich partnerov. V dôsledku toho začala ruská ropa značky Urals pravidelne obchodovať s prémiou voči Brent. Urals sa tradične predávala so zľavou voči Brent, táto zľava sa, ale začala znižovať vlani v novembri, keď USA obmedzili svetové nákupy iránskej ropy. A už na začiatku roka 2019 sa začala Urals predávať s prémiou voči Brent.

V minulom roku USA odstúpili jednostranne z dohody s Iránom o jadrovom programe a znovu zaviedli proti Teheránu sankcie vrátane sekundárnych, teda proti iným krajinám, ktoré obchodujú s Iránom. Pritom urobili pre Čínu, Indiu, Taliansko, Grécko, Japonsko, Južnú Kóreu, Taiwan a Turecko  výnimky do 2. mája 2019, USA sa vtedy zaviazali, že na nich nebudú ukladať sankcie za nákup iránskej ropy. Biely dom však tieto výnimky nepredĺžil a počítal s tým, že sa vďaka tomu zníži export iránskej ropy na nulu.

Okrem toho koncom januára zaviedli USA sankcie proti venezuelskej národnej ropnej a plynovej spoločnosti PDVSA, zablokovali aktíva a záujmy tejto spoločnosti vo svojej jurisdikcii za 7 miliárd USD a zakázali transakcie s nimi. Podľa informácií Bieleho domu ďalších 11 miliárd budú tvoriť straty spoločnosti z dodávok ropy.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj