Washington 11. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Mstyslav Chernov)

Slovenský mainstream stále omieľa svoju mantru o zhoršujúcej sa ekonomickej situácii a klesajúcej životnej úrovni v Rusku. Symptomatickou je eufória mainstreamových analytikov z toho, ako obchodná vojna medzi USA a Čínou poškodí ruskú ekonomiku.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Denník „aktuality.sk“ napríklad poskytol priestor analýze Jána Jursu, podľa ktorého je negatívny efekt na Rusko „príjemným bonusovým efektom obchodnej vojny medzi USA a Čínou“. „Rusku sa ekonomicky nedarí“, tvrdí Jursa, čo sa podľa neho „aj vďaka sankciám západného sveta podpisuje na zhoršujúcej sa životnej úrovni. Keď to už vyzeralo, že sa ekonomika najväčšej krajiny sveta začne zviechať, obchodná vojna zastavila nádeje“.

Napriek jednoznačnej prognóze Jána Jursu sa americká agentúra Fitch Ratings vôbec nestotožnila s jeho analýzou a od 10. augusta 2019 zvýšila hodnotenie úverovej bonity Ruskej federácie z úrovne BBB- na úroveň BBB. Ako dôvod uviedla dôveryhodnú a konzistentnú koncepciu hospodárskej a fiškálnej politiky, ktorá zlepšuje makroekonomickú stabilitu, znižuje vplyv kolísania cien ropy na ekonomiku a zvyšuje odolnosť voči externým šokom. Fitch pritom osobitne vyzdvihol schopnosť ruskej ekonomiky čeliť americkým obchodným sankciám.

Ruské ministerstvo financií pozitívne kvitovalo zlepšenie úverovej známky a vyzvalo aj zvyšné dve z veľkej trojky ratingových agentúr (Standard & Poor’s a Moody’s), aby nasledovali príklad agentúry Fitch Ratings. Je totiž predpoklad, že obchodná vojna, ktorú Američania rozpútali, pomôže výrazne zvýšiť export ruských agrárnych komodít do Číny, nakoľko Peking drasticky obmedzil ich dovoz z USA. Ruský agrosektor sa vďaka sankciám na dovoz západných potravín v posledných rokoch búrlivo rozvíja, pričom čínsky trh sa aj pričinením amerických sankcií profiluje ako veľmi perspektívne odbytisko ruského agrárneho odvetvia, ktoré vidí svoju šancu v nahradení amerického potravinového exportu do Číny.

Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj