Washington 6. marca 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP/CIA )

Bývalý americký vládny bezpečnostný analytik Michael Maloof vo svojom komentári uviedol, že všetko nasvedčuje tomu, že syn zakladateľa al-Káidy Usámu bin Ládina, sa môže v blízkej budúcnosti stať  lídrom novej vlny militantnej skupiny. Tieto obavy podľa neho potvrdzuje aj americké ministerstvo zahraničných vecí USA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na videosnímke je Hamza bin Ládin

Hamza Bin Ládin má v súčasnosti okolo 30 rokov a stáva sa poprednou postavou v hierarchii obávanej teroristickej organizácie.

Americké úrady na neho nedávno vypísali novú odmenu vo výške 1 milión dolárov za akúkoľvek informáciu smerujúcu k jeho nájdeniu či dolapeniu.

Napriek miliardovým americkým investíciám a obrovským stratám na životoch sa USA doposiaľ nepodarilo odstrániť al-Káidu z viacerých krajín Blízkeho a Stredného východu.

Podľa bývalého bezpečnostného analytika Pentagonu Michaela Maloofa sa síce v poslednom období darí bojovať proti Islamskému štátu (IS), no naopak, na vzostupe je opäť al-Káida. Jej súčasným vodcom je Ayman al-Zawahiri.

Nová správa ministerstva zahraničných vecí USA stále informuje o Zawahirim ako lídrovi hnutia, ale syn Bin Ládina – Hamza je vraj vodcom novej generácie.

Zatiaľ čo svetová pozornosť sa teraz sústredila na zničenie IS, Zawahiri so svojou organizáciou uskutočnil v tichosti veľké pokroky a pomaly presunul niektoré úlohy mladému Hamzovi, píše pre RT Maloof.

Zawahiri, ktorý je starou školou a chýba mu charizma na rozdiel od Bin Ládina, uznal potrebu zamerania na “ďalekého nepriateľa” – Západ – a zároveň oznámil nový “blízky cieľ” – ” vytvoriť bezpečnú základňu pre Islamský svet a pre al-Káidu”, cituje Maloof Sajjana M. Gohela, riaditeľa think-tanku Medzinárodnej bezpečnosti Ázie.

“Z tohto dôvodu šéf al-Káidy uprednostnil akčné postupy, ktoré sú typické pre arabský a islamský svet vrátane boja proti iránskym šiitským milíciám v Iraku napriek ich nejednoznačným vzájomným vzťahom. Ich cieľom tiež bude podporovať Taliban v Afganistane a čiastočne konkurovať IS a postaviť sa proti “apoštátnym” režimom, akým sú režimy v Egypte a Sýrii,” píše Gohel v jeho diele Perspektívy terorizmu z roku 2017. ”

Všetky tieto strategické priority boli rozpracované al-Zawahirim, ktorý okrem toho opäť vyzval na útoky proti Západu a najmä Spojeným štátom.”

Výsledok je podľa Michaela Maloofa pomalé, ale isté oživenie al-Káidy, v čase, keď IS čelí zániku svojho kalifátu v Sýrii a Iraku.

Americký prezident Trump nedávno vyhlásil, že Islamský štát a jeho takzvaný kalifát v Sýrii a Iraku je “100 percentne” porazený. Nehovoril však o tom, že teroristická skupina metastázovala do viac ako 20 krajín…, upozorňuje bývalý bezpečnostný analytik Pentagonu Maloof.

V ten istý deň, keď USA oznámili údajnú porážku IS, bol Bin Ládin junior – Hamzovej Bezpečnostnou radou OSN a Sankčným výborom označený za budúceho vedúceho predstaviteľa al-Káidy.

V januári 2017 ministerstvo zahraničia USA dalo Hamzu na svoj zoznamu sankcií tým, že ho vyhlásilo za špeciálne nebezpečného globálneho teroristu. Bol mu udelený zákaz cestovať a zúčastňovať na finančných alebo obchodných aktivít.

Američania sa domnievajú, že Hamza sa teraz nachádza niekde v oblasti medzi Afganistanom a Pakistanom.

Analytik dodáva, že sám Usám bin Ládin spolu s ďalším synom Chalidom, ktorý sa dostal do rúk Američanov v Abbottabade v Pakistane 2. mája 2011, zrejme určili, že mladý Hamza bude v budúcnosti nástupcom.

Paradoxne, Hamza nebol v Abbottabade, keď došlo k útoku amerického komanda, aj keď americká inteligencia si myslela, že tam bol.

V skutočnosti sú v dokumentoch špeciálnej jednotky SEAL z útoku odkazy len na to, že Bin Ládin sa staral o Hamzu od jeho 12 rokov. Predtým sa Bin Ládin údajne osobne staral o ďalšieho syna, Hamzovho staršieho brata Saada bin Ládina, ktorý predtým viedol al-Káidu, ale bol zabitý počas amerického útoku v roku 2009.

Náhle oznámenie ministerstva zahraničných vecí a Sankčného výboru OSN o tom, že Hamza by mal byť novým vodcom spoločnosti teroristickej organizácie, podľa Maloofa nie je úplne prekvapujúce.

Od roku 2014 do roku 2016 bol IS najdôležitejšou militantnou skupinou džihádu. To viedlo al-Káidu k stiahnutiu sa do úzadia. Skutočne, nárast IS so všetkou jeho zúrivosťou a brutalitou, pomohol opätovnému vzostupu al-Káidy, pretože ju mnohí moslimovia považujú za “miernejšiu”.

S porážkou bojovníkov IS v Sýrii viacerí americkí predstavitelia upozornili na oživenie al-Káidy, ktorá spôsobuje nové džihádské salfistické militantné nepokoje.

“Americkí predstavitelia uviedli, že al-Káida v Sýrii stále udržiava svoje sily prostredníctvom svojich väzieb na Hay’at Tahrir al Sham (predtým známy ako Front Nusra), hoci presná povaha tohto vzťahu sa môže vyvíjať,” uviedol Tore Refslund Hamming, výskumný pracovník Dánskeho inštitútu medzinárodných štúdií.

“Al-Káida sa považuje za menej extrémnu, a preto je podľa moslimov viac tolerantnou džihádistickou skupinou,” napísal Hamming.

“Al-Káida vyťažila aj z brutálnej situácie v Jemene, pretože sa zrazu zdala byť oveľa ľahšie stráviteľná v očiach miestneho obyvateľstva ako Islamský štát.”

“Podobná dynamika sa prejavila aj v Afganistane po tom, ako sa v januári 2015 v provincii Khorasan objavil IS. Toto možno zovšeobecniť a naznačiť, že al-Káida v niektorých ohľadoch využívala prínos Islamského štátu, ktorý spôsobil, že určité správanie sa zdá byť viac alebo menej atraktívne,” dodal Hamming.


Zdroj