Bratislava 7. júna 2019 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Poslanec Národnej rady Ľudovít Goga – brat Borisa Kollára a člen jeho hnutia Sme rodina analyzoval postavenie Slovenska v rámci európskej energetickej politiky.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa Ľudovíta Gogu v poslednom čase v otázke prepravy plynu rezonuje výstavba plynovodu Eustream 2 v Severnom mori na ktorom by podľa neho Slovensko negatívne doplatilo. “Popri tomto projekte prebiehajú aj rôzne iné rokovania o ďalších možnostiach prepravy plynu, ktoré sú pre nás výhodné.”

“Rusko a Ukrajina sa dohodnú o pokračovaní v dohode o preprave plynu do Európy, čo je pozitívnou správou pre Slovensko, ktoré je tranzitnou krajinou,” vysvetľuje poslanec Sme rodina s tým, že súčasná zmluva sa má skončiť koncom tohto roka.

Dodáva, že obe krajiny, okrem toho že sú na vojnovej nohe, riešili aj súdne spory práve v tejto otázke a hrozilo, že aj Slovensko padne za obeť. “Navyše, výstavba Nordstreamu 2 cez Baltické more do Nemecka stále pokračuje. Ukázalo sa ale, že európsky trh potrebuje plynu stále viac, a aby sa naplnil tento dopyt ukrajinská cesta musí ostať aj po dokončení Nordstreamu 2, či Turkstreamu 1. Ďalším krokom bude dorovnanie a finalizovanie spomínaných sporov medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom a jeho záväzkom voči Rusku.”

Dovoz plynu sa okrem toho má diverzifikovať z Nórska, Alžírska, Azerbajdžanu. “Napriek tomu sa bude v EÚ zvyšovať aj podiel skvapalneného plynu LNG. USA budú naďalej pretláčať svoj skvapalnený plyn v Európe a to aj ako dôsledok vysokých ciel, ktoré na tento produkt uvalila Čína. Poľsko už dováža LNG, ktorý sa sprístupní aj Slovensku a sprostredkuje tak Slovensku možnosť byť prechodnou krajinou aj tejto cesty.”

Pre Slovensko sú to podľa Ľudovíta Gogu dobré správy. “Rusko je neodmysliteľne dôležitým partnerom, s ktorým treba aj patrične jednať. Tak ako Nemecko, aj Poľsko si vytvára svoje geopolitické a ekonomické možnosti, preto je dôležité mať na mysli vlastné záujmy a nenechať sa dotlačiť do sporov, ktoré Slovensku škodia. Sme malá krajina ktorá sa potrebuje aj vzhľadom k svojej geopolitickej polohe pozerať rovnako na západ ako aj na východ pri dodržaní medzinárodných dohovorov.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj