Alžír 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sidali Djarboub)

Alžírska polícia vo štvrtok večer ukončila zhromaždenie asi 300 ľudí, ktorí protestovali proti konaniu prezidentských volieb vypísaných v tejto krajine na december. Zadržaných bolo pri tom asi 30 ľudí vrátane niekoľkých novinárov. Informovala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Abdal Azíz Buteflika

Demonštrácia, počas ktorej ľudia vykrikovali slogany: „Chceme slobodu!“ či „Neustúpime!“, sa konala len niekoľko hodín po vznesení obvinenia voči 29 osobám zadržaných počas podobnej akcie v stredu. Títo aktivisti boli obvinení z účasti na nepovolenom zhromaždení. Ak ich súd uzná za vinných, hrozí im rok väzenia.

O prezidentský úrad v Alžírsku bude vo voľbách bojovať päť kandidátov, ktorí minulú sobotu podpísali chartu o dodržiavaní etických noriem počas kampane.

Opakovane odložené prezidentské voľby sú naplánované na 12. decembra a ich víťaz má definitívne nahradiť dlhoročného lídra Abdala Azíza Butefliku. Podľa správ z konca októbra sa chcelo do volieb zapojiť až 22 kandidátov.

Kandidovať nakoniec budú bývalí premiéri Alí bin Filís a Abdal Madžíd Tabbún, ktorí viedli vlády za Buteflikovej éry, ako aj dvaja bývalí ministri a predseda menšej politickej strany.

Obaja expremiéri sú považovaní za favoritov hlasovania, ktoré sa pôvodne malo konať už 4. júla, ale bolo odrieknuté pre nedostatok kandidátov.

Časť alžírskej verejnosti prezidentské voľby naďalej odmieta, pretože tvrdí, že ich organizujú ľudia z okolia Butefliku, ktorý bol v apríli pod tlakom verejných protestov a armády nútený rezignovať.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj