Bratislava 3. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Embassy of Spain USA Twitter)

Členské štáty NATO síce nemajú jednotný názor na iránsky jadrový program, avšak v kritike ostatných krokov Teheránu panuje zhoda. V pondelok to počas jarného Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO v Bratislave vyhlásil generálny tajomník NATO pre politické záležitosti a bezpečnostnú politiku NATO Alejandro Alvargonzález

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Alejandro Alvargonzález

“Jeden člen NATO neverí, že Irán (jadrovú) dohodu dodržiava a obáva sa, že Teherán vyvinie jadrové zbrane. Toto je skutočne bod, v ktorom sa nezhodujeme,” pripustil španielsky diplomat. Ako však ďalej dodal, členovia Severoatlantickej aliancie sú jednotní “v ďalších dvoch bodoch, ktoré sú nemenej dôležité, a malo by sa k nim pristupovať veľmi vážne”.

Alvargonzález poukázal v tejto súvislosti na iránsky raketový program, “ktorý by mohol viesť k mocenskej nerovnováhe v regióne (Blízkeho východu) a k jeho následnej destabilizácii”. Všetky štáty NATO sa zhodujú podľa jeho slov aj na tom, že “je nebezpečné, ak Irán podporuje rôzne milície a teroristické organizácie”.

“Nedostatok konsenzu je preto relatívny, pretože sa týkal len jednej otázky z troch,” zdôraznil Alvargonzález na záver.

Parlamentné zhromaždenie NATO slúži ako poradná medziparlamentná organizácia, ktorá sa schádza na svoje zasadania dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Zasadnutia sa konajú v rôznych mestách. Jarné parlamentné zhromaždenie NATO sa koná pod záštitou Kancelárie Národnej rady SR 31. mája až 3. júna na Bratislavskom hrade.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj