Stanford 1. augusta 2019 (SITA, AP/HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)

Šesťnásobný olympijský šampión Ryan Lochte je späť v súťažnom dianí. Tridsaťštyriročný rodák z Rochesteru ostatných 14 mesiacov nútene pauzoval. keďže si odpykával dištanc od Americkej antidopingovej agentúry (USADA). Lochte síce nepožil žiadnu zakázanú látku, no pravidlá zakazujú aj intravenózne infúzie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký plavec Ryan Lochte

Stať sa tak môže iba v nemocnici alebo na základe terapeutickej výnimky, čo však nebol prípad amerického plavca. Ten v máji sám zverejnil fotografiu s infúziou. Lochte už v minulosti dostal dištanc na 10 mesiacov, keď s ďalšími troma kolegami z americkej reprezentácie tvrdil, že sa stal obeťou ozbrojenej lúpeže v brazílskom Riu de Janeiro, no tento príbeh čoskoro vyvrátili.

Návrat to bol v podaní Lochteho sympatický – na národnom šampionáte na 200 m polohové preteky dosiahol štvrtý najlepší čas (1:57,88 min). Veľmi sa z neho tešil, pretože mu to zabezpečilo účasť aj v boji o budúcoročné OH v Tokiu. “Som späť, hurá!” radoval sa a doplnil: “Mám za sebou ťažké tri roky. Byť späť je krásne, postaviť sa na štartovacie bloky a opäť súťažiť.” V Stanforde ho čakajú ešte štarty v ďalších disciplínach, stále sa však nerozhodol, aká bude jeho priorita smerom k budúcoročnej olympiáde.

“Isté veci som zmenil. Mojou jednotkou je teraz rodina, plávanie je až za ňou. Tento šampionát pre odrazovým mostíkom k tomu, aby som zistil, ako na tom som vo svete plávania po dlhšej pauze,” vysvetlil Lochte.

Od konkurenta Michaela Phelpsa dostal radu, že prebojovať sa na ďalšiu olympiádu bude náročnejšie ako v minulosti. “Človek je starší, je iný a zmenilo sa jeho telo aj mentalita. V bazéne už nedokážete toľko, čo predtým. Aj veci mimo bazéne už trvajú dlhšie. Ak vážne pomýšľa na návrat na najvyššej úrovni, bude to mať náročné. Čaká ho množstvo ťažkej práce,” povedal Phelps.

Lochte pri návrate tvrdí, že sa zmenil. “Dostal som sa do bodu, že som sa musel zmeniť. Moje manželka bol opäť tehotná a ja som jej chcel byť nápomocný. Preto som chcel zmenu,” poznamenal Lochte, ktorý medzičasom podstúpil rehabilitáciu v protialkoholickej liečebni. Teraz je jeho limitom pohárik vína pri príležitostnej rodinnej oslave. “V živote sú omnoho dôležitejšie veci. Som rád, že som šiel na liečenie. Potreboval som pomoc a po tom všetkom je zo mňa lepší človek.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj