Minsk 18. apríla 2019 (HSP/Utro.ru/Fedpress.ru/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko skritizoval Biely dom za jeho tlak na tureckého prezidenta Erdogana kvôli tomu, že Ankara nakupuje ruské systémy S-400. Podčiarkol, že Washington sa mieša do záležitostí, do ktorých by sa miešať nemal. Uviedol, že konanie tureckého prezidenta podporuje a považuje Recepa Erdogana za svojho brata. Tureckého prezidenta pochválil za nezávislú pozíciu a konanie v prospech Turecka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vpravo) víta svojho tureckého partnera Recepa Tayyipa Erdogana

„Západ kritizuje všetkých! Momentálne mu akosi nevyhovuje Turecko. Američanom sa nepáči vaša pozícia. Turecko nakupuje od Ruska obranné zbrane, ktoré Ankara veľmi potrebuje a ktoré sú oveľa lacnejšie, ako západné modely. V súčasnosti vás už nielen kritizujú, ale snažia sa mlátiť,“ podčiarkol Lukašenko v rozhovore pre najväčšiu tureckú informačnú agentúru Anadolu.

Myslí si, že Washington sa snaží útočiť na Turecko vždy vtedy, keď sa krajina pokúša prejaviť svoju nezávislosť. Poukázal na to, že práve to svedčí o tom, že Turecko je na správnej ceste. Porovnal politiku Ankary a Minska, podčiarkol, že Bielorusko a Turecko bojujú o zachovanie svojej nezávislosti.

„Ako náhle vaši konkurenti a hlavne súperi vás začínajú kritizovať, môžete si byť istí, že ste na správnej ceste. Preto vás Spojené štáty tvrdo kritizujú, aj keď nie ste súperi, veď sa nachádzate v jednom „voze“ v NATO,“ povedal Lukašenko pre agentúru Anadolu. Podčiarkol, že podporuje politiku tureckého prezidenta, s ktorým má tie najlepšie, fakticky bratské vzťahy.

„S Erdoganom považujeme jeden druhého za brata a takto si jeden druhého aj nazývame. Mimochodom, bola to Erdoganova iniciatíva… Okrem toho považujem ho za blízkeho priateľa,“ podčiarkol Alexander Lukašenko v závere rozhovoru pre tureckú informačnú agentúru Anadolu.

Eugen Rusnák


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj